Pse u krijua Zona Neutrale e Junikut dhe pse u prish ajo.

Pse ndodhi vrasja e nipit të Sulejman Vokshit, Beqirit më 22 janar 1923 Pse u vra Beqir Vokshi ?Çfarë ishte vrasja e 22 janarit 1923. ?Pse u...

Mulla Idriz Gjilani – Figura madhore e kombit

 "...nuk e kapte as plumbi, edhe kur i kalonte nëpër xhybe e jelek...! Kurrë nuk binte pas pusisë, shtinte pip në këmbë, në ballë...

Këto janë shehidët medresantë

Në mesin e vrarëve apo dëshmorëve të luftës së Kosovës kundër regjimit të Serbisë kishte edhe nga imamët dhe medresantët e Bashkësisë Islame të...

Populli libian jetonte mirë në kohën e Gaddafit. Ç’ndodhi vallë ?!

Libia deri në vitin 1969, udhëhiqej nga mbreti Idriz. Ai përmbyset më 1968, me një puç ushtarak nga koloneli MuammarGaddafi. Idrizi, që ishte një njeri...

Imam Shafi

Imam Shafi Emri i plotë i tijë është : Muhamed ibën idris esh Shafiiju. Në zinxhirin e preardhjes së tij fisnore, tek Hashim ibën...

Gjenialiteti i Bismarkut në krijimin e Gjermanisë

Nga: Gjon Boriçi* (Ese në kuadër të 142 vjetorit të themelimit të shtetit gjerman) Në shekullin e XIX kur Oto fon Bismarku po...

SHUAJB ARNAUTI – Hulumtues i Njohur i Librave Të Kulturës Islame

SHUAJB ARNAUTI Hulumtues i Njohur i Librave Të Kulturës Islame Shuajb Arnauti lindi ne Damask te Sirise ne vitin 1928 nga nje familje e paster shqiptare....

DAUT BORIÇI

DAUT BORIÇI (1825--1896) Marre nga libri "Ne kujtim te brezave" i autoreve;Dr.Honoris Causa (Mesues i Popullit) Fak LULI, Islam Dizdari, Nexhmi Bushati. Elitës së intelektualëve shkodranë i...

Hoxha Kadri Prishtina (1878-1925)

Edmond Sharka “Kërkimi i s‘vërtetës është e drejt e mendjes” Për këtë figurë të shquar të historisë së kombit shqiptar është shkruar shumë, janë botuar 2-3...

Jeta dhe vepra e hoxhës Vehbi Sulejman Gavoçi

Shqipëria ndonëse vend i vogël gjithnjë ka nxjerrë intelektualë të cilët e kanë bërë të njohur në mbarë botën. Ndër këta intelektualë ishte edhe...

Na ndiqni

169,404NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...