10 efektet pozitive që sjell e qeshura në shëndetin tuaj

E qeshura redukton nivelin e hormoneve që nxitin stresin si adrenalina dhe kortisoli.

Ato zakonisht prodhohen nga gjëndrat endokrine dhe në disa raste pengojnë qarkullimin normal të gjakut. Të qeshësh “relakson” qelizat e gjakut dhe largon urinë e herëpashershme, sepse ushqimi i shpeshte shkakton mbipeshë dhe sëmundje të ndryshme.

Kur qesh largon stresin, ndihesh më mirë, më e lumtur dhe e qetë.

Studimet e ndryshme të realizuara gjatë këtij dhjetëvjeçari kanë treguar se prania e të qeshurës largon pagjumësinë, shmang sëmundjet nervore, dhe ndihmon për një paraqitje sa më të këndshme fizike, pasi largon rrudhat e hershme në fytyrë.

Më poshtë jepen dhjetë argumente të cilat tregojnë më së miri efektet pozitive që shkakton e qeshura si në shëndetin mendor, ashtu edhe në atë fizik.

1- E qeshura është ngjitëse

2- E qeshura na bën të dukemi njerëz të suksesshëm

3- E qeshura na bën të dukemi tërheqës

4- E qeshura ndryshon humorin tonë

5- E qeshura tërheq lëkurën e fytyrës dhe na bën të dukemi më të rinj

6- E qeshura eliminon stresin

7- E qeshura bën që trupi të çlirojë endorfinat

8- E qeshura forcon sistemin imunitar

9- E qeshura ul tensionin e gjakut

10- E qeshura na bën të ndihemi pozitive./Kumti.com

Artikulli paraprakHoyt Yee vizitë në Maqedoni, takon presidentin dhe liderët politik
Artikulli vijues3 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë