10 gjëra të rëndësishme që duhet ti kushtoni vëmendje kur të bleni rroba të reja

Blerja e rrobave mund të jetë një aktivitet shpërblyes dhe relaksues ose përvojë e frikshme. E gjitha varet nga qëndrimi dhe qasja juaj. Për të mos qenë i zhgënjyer në blerjet tuaja, duhet të jeni të kujdesshëm dhe t’i kushtoni vëmendje detajeve të vogla.

Ne në Kumti mblodhën disa këshilla për ju që të bëni përvojën tuaj të ardhshme kur te beni pazar një eksperiencë të përballueshme dhe pa stres. Lexoni deri në fund për të gjetur një tip për të zgjedhur midis rrobave të lira dhe të shtrenjta.Kumti.com

1. Fleksibiliteti dhe gjerësia e një këpuce

Shumë këpucë në treg duken në modë, por ato nuk janë të mira për këmbët tuaja. Kur bleni këpucë, përpiquni të përkulni dhe t’i ktheni ato për të kontrolluar fleksibilitetin e tyre. Një këpucë duhet të përkulet nën topin e këmbës, dhe duhet të ketë disa rezistencë kur gjarpëron. Kur përpiqeni në këpucë, ecni në sipërfaqe të forta, si dhe qilim për të parë se si këpucët ndjehen në të dyja.

Kushtojini vëmendje jo vetëm gjatësisë, por edhe gjerësisë. Sigurohuni që ka hapësirë të mjaftueshme për të lëvizur lehtë këmbët tuaja. Nëse nuk mund të zhvendosësh me të gjitha këpucët, këpucët janë tepër të ngushta.Kumti.com

2. Fije e një triko lesh kashmiri

 

Nëse jeni duke synuar të blini një triko lesh kashmiri, kontrolloni pëlhurën: shumica e fijeve të leshkamit janë të dyfishtë, që do të thotë se 2 fije janë të ndërthurura fort për të krijuar një më të fortë. Fijet e shumëfishtë janë më të forta, më të trasha dhe më të qëndrueshme se sa ato të vetme. Kur të thurura, njëra anë e një thurjeje të vetme duket më e gjerë se pala tjetër, e cila duket të formojë një kolonë të vazhdueshme vertikale.Kumti.com

3. Modelet e përputhjes

 

Në rroba me cilësi të lartë, modelet (vija me vija ose horizontale) duhet të përputhen në vargjet dhe mëngët. Prodhuesit e veshjeve të lira shpesh e kalojnë këtë detaj për t’i mbajtur kostot të përballueshme, sepse përputhja shpesh nënkupton shkurtimin e pjesëve individuale të veshjes. Megjithatë, mospërputhja mund të ekzagjerohet për t’i dhënë një veshje një look të çuditshëm.Kumti.com

4. Gjatësia perfekte për xhinse

 

Për gratë, zgjedhja varet nga lloji i xhinse. Me pantallona të kyçit të këmbës, buzën duhet të vendoset pikërisht mbi ose në të djathtë në kockën tuaj të kyçit të këmbës; xhinse të pakta duhet të ofrojnë një pamje të pastër, kyçin e këmbës; xhinse të drejta duhet të mbulojnë pjesën e sipërme të këmbëve. Mos harroni të zgjidhni rroba që përshtaten me llojin e trupit tuaj.

Kur zgjedhni xhinse për burrat, shkoni për ata që janë të mjaftueshëm për të mbuluar çorapët, por të shkurtër sa të mos mbulojnë këpucët.Kumti.com

5. Cilësia e pëlhurës

 

Gjithmonë kontrolloni etiketën. Edhe pse pëlhura sintetike është më e lirë dhe shpesh e përzier me materiale natyrore, ajo nuk zgjat dhe pëlhura natyrale bëhet me pastrim të përsëritur. Mbajeni pëlhurën deri në dritë për të gjykuar peshën dhe densitetin e endjes.

Së fundi, kontrolloni qepjen në të dy anet brenda dhe jashtë veshjes. Është një shenjë paralajmëruese nëse janë të lëngëzuar, të lirshme ose të qepur  gjatë disa herë.Kumti.com

6. Mos i besoni madhësisë në etiketë.

 

Edhe pse në të kaluarën është përdorur një tabelë standardizimesh, shumica e markave sot duket se zhvillojnë sistemin e tyre të ndarjes. Një tjetër problem me përmasat është ashtu-quajtur “dimensionim i kotësisë”. Sipas hulumtimit, një fustan me madhësi 8 sot është pothuajse njësoj si një veshje me madhësi në vitin 1958. Prandaj, gjithmonë duhet të provoni madhësi të ndryshme dhe zgjidhni atë që përshtatet të mirë.Kumti.com

 

7. Bleni veshmbathje te rehatshme

Nëse do të blesh këpucë, vishni një palë që lehtë mund të kaloni në dhe jashtë. Në përgjithësi, zgjidhni rroba të rehatshme për udhëtimin tuaj në dyqane, por vishni ndërresa që do të vishni nën rrobat që planifikoni të blini.Kumti.com

 

8. Koha e vitit

 

Disa gjëra mund të jenë më të lira gjatë një muaji apo dite të caktuar se të tjerët. Sipas ShopItToMe.com, e enjte është dita më e mirë për të blerë çanta, dhe e hëna është e përkryer për të blerë syze dielli dhe pantallona fustanesh. Në janar, kostume dhe veshjet e dimrit zakonisht shkojnë në shitje, dhe vjeshta është koha më e mirë e vitit për të blerë xhinse.Kumti.com

9. Periudha e detyrueshme e pritjes

 

Mos blej një artikull që pëlqen menjëherë. Disa burime këshillojnë duke pritur rreth një javë pasi të shihni një artikull në dyqan. Shpesh, pas mbarimit të kësaj periudhe pritëse, vendosni se nuk doni vërtet dhe nuk ktheheni prapa. Mos harroni se sipas planifikuesve financiarë, nuk duhet të shpenzoni më shumë se 5% të rrogës tuaj në rroba.Kumti.com

10. Ekuacioni “Kosto për veshin”

 

Kur të vendosni nëse do të bleni një veshje të shtrenjtë ose të shkoni për ekuivalentin e saj më të lirë, përdorni një ekuacion “kosto për veshin”. Është shuma e çmimit të veshjes dhe mirëmbajtja e saj e ndarë me numrin e herë që do ta mbani atë. Sipas këtij ekuacioni, për rrobat që do të vishni rregullisht, është më mirë të zgjidhni një artikull më të shtrenjtë, por më cilësor saqë do t’ju shërbejë më gjatë. E kundërta është e vërtetë për artikujt që nuk do të vishni rregullisht./Kumti.com

Artikulli paraprakVulin: Ushtria serbe është gati për ndërhyrje
Artikulli vijuesPas vrasjes së Ivanoviqit, dialogu Kosovë-Serbi do të ketë tjetër format