A duhet ta pastroni pulën përpara gatimit?

Sipas një studimi të Universitetit Drexel, kur ju lani pulën, bakteret shpërndahen kudo përreth jush.

Të gjithë e dimë që pula e pagatuar përmban në lëkurën e saj baktere të dëmshme si salmonella dhe listeriam, por që larja e këtij shpendi përpara gatimit mund të na vrasë, kjo po që është diçka e padëgjuar më parë.

Ekspertët e shëndetit na këshillojnë që mos ta bëjmë më kurrë këtë gjë, në rast se nuk duam të përfundojmë në spital.

Sipas një studimi të Universitetit Drexel, kur ju lani pulën, bakteret e lartpërmendura shpërndahen kudo përreth jush.

Ky proces quhet aeroizolim. Nëse listeria apo salmonella arrijnë të futen në gjakun tuaj, ju jeni të rrezikuar të humbni jetën.

Edhe nëse ju i mbijetoni një infeksioni të tillë, ju mund të merrni Campylobacter një bakter që shkakton:

-diarre

-të përziera

-të vjella

-dehidratim

Ajo që duhet të bëni është thjesht të zieni pulën dhe ujin e parë ta derdhni.

Artikulli paraprakSot BDI-ja vendos, me Gruevskin ose me Zaevin
Artikulli vijuesMuri i Trump-it në kufirin meksikan: Kush do ta paguajë faturën marramendëse?