A u vra Xhon Kenedi nga “Zonja e Parë” e Amerikës?

1962: US statesman John F Kennedy, 35th president of the USA, making a speech. (Photo by Central Press/Getty Images)

Nuk kanë të ndalur teorit e konspiracionit për vrasjen e presidentit amerikan Xhon Kenedi e cila tronditi mbarë opinionin vendas dhe atë botëror.

Mes shumë emrash si CIA, nënpresidentit Lyndon Johnson, kryeministrin kuban Fidel Castro ose KGB-së, së fundmi ka dalë në skenë një emër tjetër dhe ajo është njeriu më i afërt i tij gruaja e Kennedi, Jackie.

Pas më shumë se gjysmë shekulli, shumica e hetuesve të pavarur pajtohen se ish-marinsi amerikan, Lee Harvey Osvald, personi i akuzuar për vrasjen e JFK, ishte ose i “paguar” i pafajshëm.

A mund të jetë e vërtetë se ishte Jackie, ishte ajo që i dha bashkëshortit godititjen fatale?

Një teori konspiracion sugjeron se ajo u punësua nga CIA, dhe se qëlloi për vdekje presidentin.

Në raportin zyrtar, thuhet se Osvald, i cili u qëllua për vdekje dy ditë më vonë nga pronari i një klubi nate, gjuajti mbi limuzinën presidenciale dy herë, nga kati i 6 i Bibliotekës së Teksasit, duke vrarë presidentin dhe duke plagosur guvernatorin Xhon Connally, i cili ishte gjithashtu në makinë.

Por, për disa, faktet thjesht nuk përputhen. Në fakt, mbi 40 dëshmitarë e përshkruan një plagë të madhe, në pjesën e prapme të kokës së presidentit.

Jackie vrasësja e vertëtë? Disa thonë se filmimi i kapur nga Abraham Zapruder në Dealey Plaza kap Zonjën e Parë që vepron në një mënyrë të dyshimtë.

Ata pretendojnë se Jackie u kthye 90 gradë për t’ju afruar Presidenti, u përkul dhe pastaj me sa duket ngre dorën e majtë drejt fytit të tij

Studiuesit kanë shqyrtuar pamjet dhe ata pretendojnë se kishte një objekt metalik në dorën e majtë të Zonjës së Parë

Raporti zyrtar nga komisioni i ngritur për të hetuar vrasjen tha se ish-marinsi amerikan Lee Harvey Osvald ka qëlluar dy të shtëna në makinën presidenciale

Por, disa hetues dhe autorë të pavarur kanë pohuar se lëndimet e Kenedit tregojnë se ai u qëllua nga përpara, domethënë që Osvald nuk mund ta kishte vrarë kurrsesi.

Vrasësja e vertëtë ishte ulur pranë tij dhe i mbijetoi shëndoshë e mirë atentatit

Artikulli paraprakHetimi që turpëron politikën shqiptare në Mal të Zi
Artikulli vijuesQysh me kursy pare?