Arrestohen të dyshuarit për sulme me gaz

0
143

Autoritetet policore në Afganistan kanë arrestuar 17 persona në lidhje me helmimin e qindra nxënëseve në shkollat e provincës Takhar. Radio Afganistani i Lirë ka mësuar se të arrestuarit përfshijnë “afganë dhe të huaj”, por nuk ka specifikuar kombësinë e të dyshuarve të huaj.

Zyrtarët shëndetësorë në provincën Takhar thonë se rreth 800 vajza kanë pësuar nga sulmet e javëve të fundit me gaz helmues në 6 shkolla të rajonit.
Talibanët kanë mohuar përfshirjen në këto sulme dhe kanë kërkuar dënimin e përgjegjësve./kohaislame