Bashkë kundër Gruevskit!

0
216

Lideri i opozitës shqiptare, Menduh Thaçi, ka deklaruar të enjten se do të mbështesë rivalin e tij, liderin e BDI-së, Ali Ahmeti, për të parandaluar miratimin e ligjit të ‘branitellave’.
Thaçi pas takimit që realizoi në ambasadën amerikane me zv/ndihmësin e sekretares amerikane të Shtetit, Philip Reeker, tha se nëse BDI-ja mendon se përmes zgjedhjeve të parakohshme parlamentare mund të parandalojë miratimin e këtij ligji, ai u shpreh i gatshëm të ulet e të bisedojë me Ahmetin për këtë çështje.

“Unë seriozisht do t’i mbështesë tentimet e BDI-së për ta parandaluar sjelljen e këtij ligji shumë të keq, dhe seriozisht nëse ata mendojnë se ky proces mund të bllokohet nëpërmjet zgjedhjeve të parakohshme, jam i gatshëm që të ulemi dhe të bisedojmë, të shohim se si të dalim prej kësaj situate”, tha lideri i Partisë Demokratike Shqiptare.

“Variante të tjera nuk i preferoj dhe nuk i bëj. Shumë shaka kanë bërë mes vete, mirëpo shakatë në kuadër të raporteve ndëretnike zakonisht janë të rrezikshme dhe të turpërojnë. Unë mendoj se ata pas katër vjet mandati të cilën e patën seriozisht duhet të qëndrojnë këtë herë”, tha Thaçi, raporton Alsat M.

Lideri i PDSH-së i bëri këto komente pasi ditët e fundit janë shtuar tensionet mes dy partive të koalicionit qeverisës, BDI-së shqiptare dhe VMRO-DMNE-së maqedonase. Vendosja e kurorave me lule dhe nderimi që bënë oficerët e ARM-së në varrezat e dëshmorëve të UÇK-së në Sllupçan, ka qenë shkëndija e “zjarrit” të cilën kryeministri Nikola Gruevski iu kundërpërgjigj BDI-së me ligj për “branitellat”, pa përfshirë pjesëtarët e UÇK-së.