Bernie Sanders nuk firmos ndihmën ushtarake për Izraelin

Kandidati presidencial amerikan Demokratike Berni Sanders ka refuzuar të nënshkruajë një letër ku i kërkon Presidentin Barak Obama për të shpejtuar arritjen e një marrëveshje për një paketë të re të ndihmës ushtarake për Izraelin e cila vlen më shumë se ajo aktualja 3 miliardë $ në vit.

Tetëdhjetë e tre nga 100 senatorë nënshkruan letrën, të udhëhequr nga republikanja Lindsey Graham dhe demokrati Chris Coons. Senatori Ted Kruz, një kandidat presidencial i 2016 ishte një nga 51 nënshkruesit republikanë.

Letra është nënshkruar nga 51 republikanë dhe 32 senatorëve demokratë. Megjithatë, Sanders , një senator i Pavarur nga Vermont , ishte në mesin e 17 senatorëve të cilët nuk e kanë nënshkruar letrën.

Është inkurajuese të shohësh mbështetje të tillë të fortë për Izraelin nga të dyja palët dhe populli amerikan , tha një zyrtar izraelit.

Uashingtoni dhe Tel Avivi po negociojnë një paketë të re ndihme 10 vjeçare të ushtrisë amerikane për të zëvendësuar marrëveshjen e 3 miliard $ që skadon në vitin 2018 .

Izraeli vitin e kaluar ka kërkuar 5 miliard $ në ndihma vjetore të ardhshme , por zyrtarët e saj kanë ulur pritjet e tyre nga rreth 4.5 miliard $. Megjithatë, zyrtarët amerikanë dhanë shifra më të ulëta rreth 3.7 miliard $.

Mosmarrëveshja bëri që zyrtarët izraelitë të sugjerojnë muajin e kaluar se kryeministri Benjamin Netanjahu, në shpresën e kushteve më të mira, mund të presin pasardhësin e Obamës për të përfunduar marrëveshjen .
Sanders, i cili është hebre , ka bërë thirrje për një politikë më shumë të balancuar amerikane në Lindjen e Mesme, duke e përshkruar luftën e Izraelit në Rripin e Gazës në vitin 2014 si joproporcionale .

Unë mendoj se ne nuk do të ketë sukses për të sjellë gjithnjë paqe në këtë rajon nëse ne gjithashtu nuk i trajtojmë palestinezët me dinjitet dhe respekt , dhe kjo është pikëpamja ime , tha ai në një intervistë me CNN, transmetuar në fillim të këtij muaji.

Sanders ishte i vetmi kandidat presidencial i cili ka kritikuar Izraelin në konferencën vjetore të politikave të Komitetit të Punëve Publike SHBA-Izrael( AIPAC ), grupit më të fuqishëm lobues në Uashington, muajin e kaluar.

Senatori i Vermont ka kritikuar edhe zgjerimin e vendbanimeve të paligjshme të Izraelit në Bregun e pushtuar Perëndimor dhe bëri thirrje për dhënien fund të rrethimit në Gaza , e cila ka krijuar një situatë të tmerrshme ekonomike në enklavë.

Artikulli paraprakZv.ministri izraelit thirrje për aneksimin e Bregut Perëndimor
Artikulli vijuesKisha e Kudsit letër Obames: Jepi fund terrorizmit izraelit në Lindjen e Mesme