Çaji, mënyra më e shëndetshem për të gatuar orizin

Të gjithë e dimë që për të gatuar orizin nevojitet ujë, por paraardhësit tanë duket se dinin më shumë. Ata përdornin një lëng të veçantë për të gatuar orizin, që parandalonte sëmundjet dhe u rregullonte shëndetin.

Ata përdornin çajin!

Çaji largon yndyrnat, pastron gojën dhe ndihmon në procesin e tretjes. Sipas hulumtimeve, gatimi i orizit me çaj mund të parandalojë 5 sëmundje.

1. Parandalon dhe trajton problemet kardiovaskulare

Polifenolet janë përbërësi kryesor tek çaji

Faktet shkencore tregojnë se polifenolet tek çaji parandalojnë problemet me enët e gjakut.

Atom und të reduktojnë gjithashtu kolesterolin e keq në gjak dhe të parandalojnë atherosklerozën.

Sidomos të vjetrit duhet ta konsumojnë orizin në këtë mënyrë nëse duan të parandalojnë sëmundjet kardiovaskulare apo yndyrnat.

2. Parandalon kancerin gastrointestinal

Polifenolet tek çaji bllokojnë zhvillimin e qelizave kancerogjene në trupin e njeriut duke parandaluar kancerin gastrointestinal

3. Parandalojnë sulmet në tru

4. Ndihmojnë procesin e tretjes

Në dinastinë Tang, në libri për bimët mjekësore shkruhet se orizi I gatuar me çaj përmirëson procesin e tretjes dhe metabolizon më shpejt yndyrnat.

5. Parandalon kariesin

Çaji përmban fluor, që është i rëndësishëm për dhëmbët.

Si ta gatuajmë orizin me çaj ?

Në një enë me ujë të zier vendosni disa gjethe çaji. Lëreni për pak minuta dhe më pas shtojani orizit.

Kujdes:

Mos përdorni shumë çaj

Mos e përdorni para gjumit

Sigurohuni që kombinoni ushqimet proteinike me ato që përmbajnë hekur

Çajra të ndryshëm kanë ndikime të ndryshme në parandalimin e sëmundjeve.

Artikulli paraprakDështimi që na bën mirë
Artikulli vijuesÇaj kundër dhimbjes së shpinës dhe mesit