Thursday, March 23, 2023

Neo-otomanizmi? Shpikje kalemxhinjsh grindavecë

0
Neo-otomanizmi si mendim, si rrymë, si frymë, por edhe si shqetësim ngre krye herë pas here në shtypin e shkruar, interpretuar kryesisht nga historianë...

Neo-osmanizmi, alarm i rremë

0
Kërkesat e qeverisë turke për eleminimin e fyerjeve ndaj kombit turk dhe Perandorisë Osmane në tekstet shkollore të historisë vijojnë të jenë objekt i...

Informacione e refleksione mbi “Xhaminë” e pritshme

0
“Xhamia” e fort dëshiruar prej muslimanëve ndër vite, e thënë ndryshe “Xhamia e madhe”, e plazmuar si një sendërgji fuqie, prezence, autoriteti, por dhe...

Vrau 77 persona, jeton si në parajsë

0
Breivik trajtohet ndryshe nga të burgosurit e tjerë Edhe pse i dënuar për vrasjen e 77 personave ai çdo ditë ulet në një tavolinë...

Francezi thotë se është nipi i Hitlerit

0
Philippe Loret (56) thotë se Adolf Hitler është gjyshi i tij. Sipas Loretit, Hitleri kishte një aferë me një franceze, pas së cilës ajo...

Në Prishtinë-valvitet flamuri i grisur

0
Komuna e Prishtinës e pat vendosur me dimensioneve të mëdha flamurin e Kosovës i cili gjendet ne hyrje të Prishtinës konkretisht te rrethi.Por mjerishtë...

Është më i mençur se Einsteini – ndërsa pastron dritare

0
Steve Borlase nga Warminster është njëri nga njerëzit më të mençur në Britani të Madhe me IQ 180, ndërsa punon si pastrues dritaresh.Për të...

Marinsat të “konzervuar” si sardele (FOTO LAJM)

0
Në Afganistan ka rreth 110000 ushtarë amerikanë, ndërsa numri i tyre çdo muaj rifreskohet me forca të reja. Agjensitë e lajmeve AFP dhe Rojterst...

Në botë hidhet 30 deri 50 për qind e ushqimit të prodhuar

0
Në botë sot hidhet 30 deri 50 për qind e ushqimit të prodhuar, paralajmërojnë ekspertët, të cilët kohë më parë ishin mbledhur në takimin...

51-vjeçari me pamje të frikshme

0
But Lauw Tjon Eng, lëkura e të cilit është prekur nga një tumor i rrallë, nuk del kurrë në rrugë gjatë ditës për të...