Kush është Shefqet Krasniqi!

Shefqet Krasniqi lindi më 22.06.1966 në fshatin Sibofc, në komunën e Obiliqit. Rrjedh nga një familje fetare. Shkollën fillore e kreu në fshat ku...

HAFIZ SALI HYLJA (SALI EFENDIU I VOGEL) (1820-1900)

HAFIZ SALI HYLJA (SALI EFENDIU I VOGEL) (1820-1900) Në mungesë të të dhënave të gjëra e të plota, figura e S. Hylos mund të vlerësohet kryesisht në...

JETA DHE MOMENTET E VRASJES SE ISA BOLETINIT BASHKE ME GRUPIN E TIJ

Isa Boletini lindi në kullën e Boletinëve, afër Mitrovicës, më 15 janar 1864. Vitet e rinisë i kaloi në vendlindje. Në prill të 1881...

Jeta dhe veprimtaria e Sulltan Sulejman Kanuniut (pjesa I)

Sulltan Sylejman Kanuniu, i cili doli në fron me 30 shtator të vitit 1520, ishte i vetmi djalë që i mbeti gjallë Javuz Sulltan...

Elmaz Qamili, hoxha që lëshoi xhaminë për Universitetin e Tetovës!

Në gjithë rrjedhën e ngjarjeve që përcaktojnë fatin e këtyre vendeve gjatë historisë, pa dyshim, gjejnë vend të merituar edhe ulemaja shqiptare nga territori...

Haxhi Hafiz Hasan ef. Kaduku – I pari stomatolog shqipetarë që hapi një klinike...

Haxhi Hafiz Hasan ef. Kaduku - I pari stomatolog shqipetare qe hapi nje klinike dentare. Një tregues tjetër për civilizimin , kulturën dhe emancipimin...

Jusuf Gërvalla: Nanë e dashtun (!) ti je nji lis, që nuk don me...

E bija e Jusuf Gërvallës, Donika Gërvalla në rrjetin social facebook, ka publikuar një letër të babait që ia kishte shkruar Nënës Ajshe në...

Jeta dhe vepra e hoxhës Vehbi Sulejman Gavoçi

Shqipëria ndonëse vend i vogël gjithnjë ka nxjerrë intelektualë të cilët e kanë bërë të njohur në mbarë botën. Ndër këta intelektualë ishte edhe...

Imam Shafi

Imam Shafi Emri i plotë i tijë është : Muhamed ibën idris esh Shafiiju. Në zinxhirin e preardhjes së tij fisnore, tek Hashim ibën...

Imam Buhariu

Imam Buhariu Falënderimi dhe lavdërimi i takon vetëm All-llahut subhanehu ue teala, Dhuruesit të gjitha të mirave, paqa dhe mëshira e Tij qoftë mbi...

Na ndiqni

170,120NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...

Aleksander Vuçiq mbledh Këshillin e Sigurisë

E përditshmja serbe “”Blic” ka mësuar se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka ftuar Këshillin e Sigurisë Kombëtare për shkak të aksionit të sotëm...