Kultivimi i Preshit (Purrinit) dhe të mirat e tij shëndetësore

Preshi ose purrini, si e quajmë në Kosovë, nuk është e njohur si bimë e egër, kurse prejardhjen e ka nga Mesdheu lindor. Mendohet...

Cili është ndryshimi midis pandemisë dhe epidemisë?

Megjithëse ato përdoren ndonjëherë në mënyrë të ndërsjellë, ekziston një dallim midis pandemisë dhe epidemisë. Kur ka një shpërthim të sëmundjes, gjëja më shqetësuese është...

Varësia e ndaj lojërave të fatit/bixhozit/bastoreve dhe problemi i tyre

Si të ndaloni varësinë ndaj lojërave të fatit/bixhozit/basteve dhe të rifitoni kontrollin e jetës suaj Mund t’i ndodhë kujtdo nga ndonjë çast gjatë jetës: Basti...

7 sëmundjet që urina e juaj do t’jua tregojë

Kjo mund të tingëllojë e çuditshme, por çdo herë që të shkosh në tualet, ke një shans për të kontrolluar shëndetin tënd. Duke kontrolluar...

Shpërlarja e gojës me vaj, pastrimi i helmimit në mënyrë natyrore

Një bar shumë i lehtë dhe efikas qëmoti i harruar në trojet tona por i përdorur që nga lashtësia Për fillim vetëm disa pika tjera...

Bombica

Përbërësit 700 gr keksa (biskota) te bluera 500 gr qumsht 250 gr margarin (gjalp) 5 lug kakao ( luge te gjelles ) 500 gr kokos 5 luge sheqer ( lug...

Kuptoni mire e qarte ciklet menstruale dhe ovulimin

Cikli juaj menstrual Ju tani ndoshta keni shumë njohuri për ciklin menstrual - si p.sh. sa shpesh ju vijnë periodat dhe sa të rënda janë...

Udhëzime dhe këshilla për sigurinë e fëmijëve nga rryma elektrike

SIGURIA PËR FËMIJËT Këshilla për siguri jashtë shtëpisë   Trafostacionet, shtyllat dhe kabllot e energjisë elektrike, mund të jenë tërheqëse për fëmijët, por është...

Në Klinikën e Syve u krye operacioni i rrallë

Në Klinikën e Syve të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës për herë të parë janë kryer operacione- intervenimet e para në sy nga kirurgjia...
video

20 trika magjik për përdorimin e pirunit

I mërzitur me veglat e kuzhinës suaj? Këtu janë disa trika të mirë dhe të lehtë të jetës me lugë dhe pirun që do...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...