Si përdoren farat e kajsisë?

Farat e kajsise janë përdorur për qëllime mjekësore për mijëra vjet, duke filluar qe nga kinezet. Farat e kajsise permbajne vitaminë B-17 (amygdaline). Shumë...

Bombica

Përbërësit 700 gr keksa (biskota) te bluera 500 gr qumsht 250 gr margarin (gjalp) 5 lug kakao ( luge te gjelles ) 500 gr kokos 5 luge sheqer ( lug...

Këshilla të mjaftueshme për gatimin e peshkut

Peshku gatuhet ne shume menyra dhe cdo njeri ka te preferuaren e tij. Per te arritur nje shije te mire me poshte jane gjera...

Reçel molle

Për 1 kg molle: sheqer 800-1000 g, uje 3/4 gote.   Mollët për reçel zgjidhen të pjekura dhe të ëmbla. Lahen, qërohen priten në...

Kujdes kur zgjidhni mandarinat dhe portokallët

Mësohet se mandarina dhe portokalli, dy nga agrumet më të preferuara gjatë muajve të dimrit, zverdhen me anë të gazit dhe më pas balsamosen...

Ja pse nuk duhet të shtoni vaj kur zieni makarona

Për të gatuar makaronat në mënyrë të shëndetshme dhe me një shije të mrekullueshme, duhet të keni parasysh disa këshilla. Një prej tyre është...

Peshk kocë në furrë

Përbërësit e kësaj recete: 2 peshk koc 10 ml vaj ulliri 10 ml lëng limoni kripë   Për salcën na duhen: 100 g gjalpë...

4 Ushqimet që janë ndaluar nga Profeti alejhis selam

1. Gomerët shtëpiakë. Xhabiri, Allahu qoftë i kënaqur prej tij, ka thënë: “I Dërguari i Allahut, paqja dhe bekimi i Tij qoftë me të,...

Si të dallojmë mjaltin e rremë?

Diskutimet e ditëve të fundit rreth mjaltit ia kanë prishur pak qejfin konsumatorëve. Diskutimet e ditëve të fundit rreth mjaltit ia kanë prishur pak qejfin...

Si t’i zieni vezët?

Që të përfitoni vezë të ziera përsosmërish, duhet të përdorni përvojat e kulinarëve me dije. Kuzhinieri australian, Curtis Slown, transmeton Koha.net, këshillon që para se...

Na ndiqni

166,487NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...

Rritet numri i policëve të plagosur – i pesti duke u trajtuar

Është rritur numri i policëve të plagosur në aksionin e policisë në Veri të vendit.Numri deri tani ka shkuar në pesë. Rastin për klankosova.tv e...