Gjellë me perime

Përbërësit   - 600 gr tul mish qengji - 50 gr pancet - 3 karota - 4 qepe te njoma - 200 gr bizele...

Trileçe

Përbërësit: * 6 vezë * 400 gr sheqer * 400 gr miell * 1 pluhur paste * 1vanil sheqer * 1/2 lit. ajkë * ½ lit qumësht * 300 gr qumësht pluhur *...

Lakra e kuqe

Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore Anglisht: Red cabbage. Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë....

5 kategoritë e kafshëve të ndaluara.

Kategoritë e kafshëve të ndaluara. Kategoria e parë: Kafshët e pista. 1- Derri.  Derri është kafshë e pistë, pisllëku është në origjinën e trupit të tij, prandaj...

Shqisat e shijes dhe nuhatjes kanë rol tejet të rëndësishëm në sigurinë apo rrezikun...

Ushqimi është pjesë e përditshme e jetës – ende plot mistere – që filloi si domosdoshmëri, u bë pasion dhe e bëri njeriun atë...

Sandviç me mish peshku

Përbërësit: • 12 feta buke për tost• 1,5 decilitër ajkë• 150 gramë mish peshku ton nga konserva• 2 domate• 150 gramë kokrra misri• 1...

Kujdes kur zgjidhni mandarinat dhe portokallët

Mësohet se mandarina dhe portokalli, dy nga agrumet më të preferuara gjatë muajve të dimrit, zverdhen me anë të gazit dhe më pas balsamosen...

Fileta viçi në salcë kërpudhash

Nevojiten: * 1 kg mish viçi tul * 500 gr kërpudha * 2 dcl lëng domatesh * 2 dcl ujë * 4 lugë gjelle...

Vlerat e frutave të thata

Frutat e thata mund të përdoren shumë mirë bashkë me frutat apo perimet e freskëta. Ka një numër të madh frutash të thata, pothuajse po...

Kek i ftohte me biskota dhe cokollate

PËRBËRËSIT: 180 g biskota digestive100 g gjalpë500 g Philadelphia ne kuti75 g çokollatë të errëta15 g kakao pluhur100 g sheqer200 ml qumësht50 g (maizena...

Na ndiqni

166,372NdjekësPëlqe
0NdjekësNdjek
33NdjekësNdjek
3NdjekësNdjek
0PëlqimePëlqe
0AbonuesAbonohu
- Advertisement -

Artikujt e fundit

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë...

Ish shef i misionit amerikan në Kosovë: mungesa e vëmendjes amerikane u ka dhënë mundësi lobistëve që ka punësuar Beogradi, që të ndikojnë në...

Tabela e shkurtimeve te fjalorët e shqipes

Tabela e shkurtimeve është listë në një fletë të fjalorëve që jep shpjegime për shkurtimet e fjalëve dhe shenjave të përdorura në atë fjalorë....

Pamje nga aksioni i Policisë së Kosovës në Zubin Potok

Aksioni i filluar në mëngjesin e ditës së sotme në Veri të Kosovës po vazhdon. Në hyrje të Zubin Potokut Policia e Kosovës ka...