Tuesday, March 21, 2023

Amvisa, ja disa truke të zgjuara në kuzhinë

0
Kurrë si në kuzhinë, kufiri që ndan një shtëpiake të kotë nga një grua super të organizuar dhe kursimtare është vërtet i hollë. Ndonjëherë...

Çaj apo kafe

0
Çaj apo kafe? Është e vështirë të zgjedhësh mes tyre. Po e pyet veten se cilën prej tyre preferon? Si çaji, ashtu dhe kafeja...

Lakra e kuqe

0
Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore Anglisht: Red cabbage. Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë....

Sa kohë mund t'i ruani ushqimet e gatuara në frigorifer

0
Edhe pse ne përgjithësi ne mund ta kuptojmë nëse një ushqim është i prishur apo jo, ka disa baktere te cilat nuk mund te...

Bombica me fiqë të thatë

0
Përbërësit: 30 copë fiq të thatë 30 copë arra të ndara në gjysmë Brumi: 200 ml ujë, 150 gr sheqer, 200 gr plazma të bluara, dhe 1 vanill sheqer. Për dekorim: 200 gr...

Shega e egër e Shqipërisë, Fruti plot shëndet

0
Shega ose siç njihet ndryshe “molla me fara”, është një frut simbol i legjendave dhe traditave mbarë shekullore. Ky frut mban kurorën e frutave dhe...

Tortë me puding

0
Përbërësit e kësaj recete :4 puding vanilje400 gr arra400 gr kokos400 gr biskota të bluara1 margarinë1.5 kg qumësht12 lugë (gjelle) sheqer200 gr çokollatë Përgatitja:Pasi...

Spinaqi, ushqimi me super-fuqi shëruese

0
Ju tashmë e dini se spinaqiështë i mirë për shëndetin tuaj, por a e dini se sa i mirë është ai? Spinaqi mbron nga sëmundjet...

Sallatë ruse me pulë

0
1 pulë, 200 gr karrota, 100 gr rrënjë selinoje, 5 patate, 5 vezë, 250 gr bizele, 500 gr tranguj turshi, 500 gr majonezë, kripë....

Tortë me mjaltë

0
Nevojiten:gjysmë margarine,1 gotë e ujit sheqer,2 vezë,1 lugë e sheqerit sodë bikarbon,1 lugë e çajit cimet (kanellë),2 lugë të gjellës mjaltë. Kremi:500 ml.qumësht 6-7...