Tuesday, March 21, 2023

Disa rregulla për erëzat

0
Si mund të quhet një gatim i shijshëm, pa erëzat ushqimore dhe aromatizimin e gjellëve dhe ëmbëlsirave? Ushqimi do të ishte i pashijshëm dhe...

Bombica

0
Përbërësit 700 gr keksa (biskota) te bluera 500 gr qumsht 250 gr margarin (gjalp) 5 lug kakao ( luge te gjelles ) 500 gr kokos 5 luge sheqer ( lug...

Trileçe

0
Përbërësit: * 6 vezë * 400 gr sheqer * 400 gr miell * 1 pluhur paste * 1vanil sheqer * 1/2 lit. ajkë * ½ lit qumësht * 300 gr qumësht pluhur *...

Gullash viçi

0
Nevojitet: 1 kg mish viçi, 4 lugë vaj, 200 g qepë , 2 thelbinj hudhër, 3 karrota , 20 gram proshutë, 60 gram selino, 1 spec të kuq, 60 gram rrënjë majdanoz, Gjethe dafine, 2...

Çaj apo kafe

0
Çaj apo kafe? Është e vështirë të zgjedhësh mes tyre. Po e pyet veten se cilën prej tyre preferon? Si çaji, ashtu dhe kafeja...

A duhet ta pastroni pulën përpara gatimit?

0
Sipas një studimi të Universitetit Drexel, kur ju lani pulën, bakteret shpërndahen kudo përreth jush. Të gjithë e dimë që pula e pagatuar përmban në...

Çfarë u ndodh mollëve që blini në dyqan, nëse hidhni ujë të nxehtë mbi...

0
Mollët janë frutat që ndihmojnë me efekte pozitive në shëndetin e njeriut dhe ato konsumohen gjerësisht në mbarë botën. Megjithatë ju duhet të dini diçka...

Gjashtë “sekretet” që ndoshta nuk i keni ditur për kafenë turke

0
Të gjithë në shtëpitë tona kemi kafe turke të cilën me shumë dashuri dhe përkushtim prindërit tanë e pinë në mëngjes ose në mbrëmje. Kemi...

Kujdes kur zgjidhni mandarinat dhe portokallët

0
Mësohet se mandarina dhe portokalli, dy nga agrumet më të preferuara gjatë muajve të dimrit, zverdhen me anë të gazit dhe më pas balsamosen...

Këshilla rreth ushqimit, esenciale për të gjithë

0
Ka disa lloj ushqimesh që duhet të hahen të shoqëruara me të tjera, sepse kështu bëhen më të dobishme për organizmin tonë. Studimet e...