Lakra e kuqe

Lakra e kuqe dhe dobitë e shumta shëndetësore

Anglisht: Red cabbage.

Emri shkencor: Brassica oleracea Capitata

Lakra e kuqe njihet edhe me emrat: lakra blu, lakra vjollcë. Rritet në Marok, në gjysmën Jugore të Azizë dhe në Evropën Jugore. Ngjyra e kuqe që ka tregon se është e pasur me anti-okside, vitamina dhe fibra dietike.

Përmbajtja e lakrës kuqe: lakra e kuqe është e pasur me energji, carbohidrate, sheqerna, fibra, fat, proteina, acid-folik,. Vitaminat; A, Beta-karotin, B6, C, K, potasium.

Dobitë shëndetësore të lakrës së kuqe

– Forcon sistemin imun, dhe riparon qelizat e ADN-së.

– Anti- plakje, rrit aktivizimin e gjakut në lëkurë.

– Parandaluese e kancerit; parandalon radikalet e lira që formohen në trup.

– Forcon shikimin.

– E dobishme për dietikët dhe ata që duan të bien në peshë.

– Anti-toksike dhe e dobishme për sistemin tretës.

– Parandalon ostreoporozën.

– Parandalon sëmundjen Alzheimer.

– Ndihmon në kurimin e ulçërës së stomakut.

– Përmisuese e sistemit nervor dhe përmirëson punën e gjëndrrës Endocrine.

– Parandalon luhatjet e zemrës.

– Mban nën kontroll presionin e gjakut.

– Qetëson dhimbjet e muskujve.

– Ul rrezikun e anemisë.

– Forcon dhëmbët dhe ndihmon rritjen.

– Nxit funksionimin e veshkave.

Si ta gatuajmë

Mund ta përdorim si pije duke e shtrydhur në shtrydhëse frutash; si sallatë duke i shtuar vaj ulliri dhe uthull molle; gjithashtu mund të gatuajmë “lakër të mbushur me oriz”, kjo pjatë është ushqim i përsosur pasi përmban proteina dhe karbohidrate.

Artikulli paraprakLimoni
Artikulli vijuesArteriet e Bllokuara