Çfarë duhet të konsumojnë anemikët ?

0
235

Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C. Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile. Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar. Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë. Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen. Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke. Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja. Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.

Mposhtni aneminë duke preferuar ushqimet e pasura me hekur.

Femrat dine diçka. Gati te gjitha femrat, sipas studimeve te fundit te Inran, kane nje renie te hekurit, kush me pak , kush me shume. Per me teper cikli menstrual nuk i ndihmon, nese nga nje ane pastron trupin ne menyre natyrale, nga ana tjeter provokon nje renie te hekurit per humbjet sipas periudhave, me nje sasi te vogel gjaku.
Hekuri eshte shume I rendesishem per nje formim korrekt te rruazave te kuqe qe kane nje role te rendesishem ne oksigjenuar gjakun, mushkerite dhe te gjithe enet e gjakut te trupit tone.
Nje renie e rruazave te kuqe sjell shume probleme, nga te cilat eshte dhe anemia, sidomos vlerat nese shkojne poshte 13 g cdo dl gjaku  tek meshkujt dhe 12 tek femra. Per te reintegruar dozen e sajte te herkurit ne organizem eshte e rendesishme te ndryshoni dieten dhe te fusni ushqime qe jane shume te pasur me kete lloj minerali. Por jo vetem.
Hekuri është nje mineral qe thithet mire nëse është I shoqëruar me vitamina C.
Per kete arsye,behet I rendesishem hyrja, afer hekurit , dhe per shume fruta dhe perime, sidomos per luleshtrydhe, kivi, portokalle, limo  dhe agrume ne pergjithesi . Hekuri vepron me mire bashke me acidin folik, domethene me vitaminen B12 dhe B9, ku jane te pasura ushqimet e cituara. Dhe majaja e birres eshte nje burim  shume I mire I vitaminave B; edhe pse duhet te preferoni ate te thate per shkak te fryerjeve te barkut. Nje ushqim I pasur me vitamina A,B,C dhe PP jane kajsite qe ndihmojne dhe lekuren dhe japin shume energji.Ato kane nje fuqi qetesuese , gjithashtu kane nje lloj doze kaliumi. Pervec frutave dhe perimeve, te pasura me hekur jane peshku ne pergjithesi, mishi I bardhe, rukola etj