Cila do të jetë Vetura Botërore e Vitit 2016

0
192

Të kujtojmë se në panairin e fundit të veturave, i cili është mbajtur në New York, është njoftuar se Vetura Botërore e Vitit 2015 (World Car of the Year 2015) është shpallur Mercedes C-Class, ndërsa sot është publikuar lista e plotë e veturave të cilat garojnë për titullin Vetura Botërore e Vitit 2016.

E njëjta juri ndërkombëtare do të përzgjedhë Veturën Botërore të Vitit 2016 dhe do të ndajë çmime edhe në disa kategori të tjera, të tilla si: World Performance Car of the Year (Vetura Botërore e Vitit me Performancë më të mirë), World Luxury Car of the Year (Vetura Botërore Luksoze e Vitit), World Green Car of the Year (Vetura Botërore Ekologjike e Vitit) dhe World Car Design of the Year (Vetura Botërore e Vitit me Dizajn më të mirë).

Koha.net ju sjell listën e plotë të veturave që garojnë për çmimet e lartë përmendura:

Veturat që garojnë për çmimin World Car of the Year 2016:

Audi A4
BMW X1
Cadillac CT6
Chevrolet Malibu
Ford Edge
Honda HR-V
Hyundai Creta
Hyundai Tucson
Jaguar XE
Kia Optima
Land Rover Discovery Sport
Mazda CX-3
Mazda MX-5
Mercedes-Benz GLC
Nissan Maxima
Opel Astra
SSangYong Tivoli
Subaru Levorg
Subaru Outback
Škoda Superb
Toyota Prius
Volkswagen Touran

Veturat që garojnë për çmimin World Performance Car of the Year 2016:

Audi R8 Coupe
Audi RS 3 Sportback
BMW X5 M and X6 M
Cadillac ATS-V
Cadillac CTS-V
Chevrolet Camaro
Honda Civic Type R
Land Rover Range Rover Sport SVR
Mercedes-AMG C63 Coupe

Veturat që garojnë për çmimin World Luxury Car of the Year 2016:

Audi Q7
Bentley Mulsanne Speed
BMW 7-Series
Infiniti Q30
Jaguar XF
Lexus RX
Mercedes-Benz GLE Coupe
Volvo XC90

Veturat që garojnë për çmimin World Green Car of the Year 2016:

BMW 330e
Chevrolet Volt
Mercedes-Benz C350e
Nissan Murano Hybrid
Nissan X-Trail Hybrid
Toyota Mirai
Toyota Prius
Volkswagen Passat GTE

Veturat që garojnë për çmimin World Design Car of the Year 2016:

Audi Q7
Audi R8 Coupe
BMW Serije 2 Cabrio
BMW Serije 7Hyundai Creta
Mercedes-Benz C klase Coupe