Foreign Policy: Vrasja e Oliver Ivanoviqit mund të jetë ajo që Kosova ka pasur nevojë

Në mars të vitit 2003, një snajper i thjeshtë nga një grup i fuqishëm kriminal ka qëlluar kryeministrin reformist të Serbisë, Zoran Gjingjiq.

Në një çast premtimi për të pushuar në paqe, Serbia dhe regjioni nga era e Sllobodan Millosheviqit ishte thyer.Pasardhësit e Gjingjiqit e kthyen Serbinë në të kaluarën, sidomos kur bëhet fjalë për Kosovën.Javën e kaluar, një lider i komunitetit serb në Kosovë, Oliver Ivanoviq është qëlluar për vdekje, me shumë gjasa nga elemente të grupeve të fuqishme kriminale në veri të Kosovës, raporton “Foreignpolicy”.Kjo tragjedi, nga një contrast, mund të jetë shkëndija për një paqe të qëndrueshme në Kosovë.Udhëtimi fillon në kryeqytetin serb, Beograd, i cili me kokëfortësi e mban iluzionin se ai mund të nxjerrë ende territorin nga provincat e saj të shkëputura.

Iluzioni hap dyert për Rusinë që ta tërheq Serbinë nga puna e vështirë e nevojshme për t’u bashkuar me Bashkimin Evropian.Dhe ky iluzion mbi Kosovën në fund të fundit shpuri në vrasjen e Ivanoviqit. E vërteta është se Serbia nuk e ka qeverisur me të vërtetë territorin e Kosovës që nga viti 1999, kur një fushatë ajrore dy-mujore e NATO-s ka larguar forcat serbe nga Kosova. Në mungesë të tyre, shqiptarët hakmarrës shkaktuan kërdi për banorët pakicë serbë.Vuçiq ka kërkuar që Serbisë t’i lejohet të marrë pjesë haptazi në hetimin e vrasjes së Ivanoviqit.

Pyetja është nëse Serbia do të kuptojë të vërtetën më të gjerë – se iluzionet e saj rreth Kosovës i kanë lënë serbët e veriut në duart e njerëzve të vrarë./Periskopi

Artikulli paraprakKy është i dyshuari kryesor për vrasjen e Oliver Ivanoviq
Artikulli vijuesZhbërja e Speciales në dorë të Haradinajt!