Çka duhet të konsumojmë për një imunitet të fortë

Në dimër, sistemi imunitar tenton të bëhet i brishtë, ndjeheni të lodhur, humbni motivimin dhe energjinë. Për t’u rimëkëmbur, nuk duhet hezituar të konsumoni ushqim energjik!

Në organizmin tonë sistemi imunitar vepron vazhdimisht duke pakësuar çdo lloj sulmi të jashtëm ose të brendshëm. Për ta ndihmuar në punën e tij mbrojtëse, ai duhet forcuar, duke pasur një edukatë të mirë të ushqyerjes dhe duke përdorur substanca që e ndihmojnë atë.

Një imunitet i fortë do të thotë reagim më i mirë ndaj sëmundjeve dhe problemeve të tjera shëndetësore.

Natyrisht që bëhet fjalë për ushqime natyrale të cilat kanë ndikimi imediat në metabolizëm dhe që tashmë janë sprovuar.

Stimulimi me aloe vera

Kjo bimë unike, e njohur dhe e përdorur qe 6000 vite për virtytet e saj të shumta, konsumohet sot më shumë së asnjëherë, si për shëndet, ashtu edhe për ruajtjen e bukurisë.

Pulpa e Aloe Verës përmban 250 komponime aktive, duke përfshirë acemannan (i domosdosshëm për shëndetin – trupi i njeriut e fabrikon vetëm deri në adoleshencë), polisakaride me veti anti-inflamatore dhe detoksifikuese. Gjithashtu posedon vitamina të shumta sikur A, C, E, B, minerale dhe amino-acide.

Aloe largon toksinat nga trupi dhe mbetjet e tjera ndotëse që e bëjnë funksionimin e organizmit më të vështirë dhe më të ngadalshëm; stimulon qarkullimin e gjakut, që ndikon pozitivisht tek energjia.

Konsumimi i aloes ndihmon edhe për pastrimin e zorrës së trashë; në këtë mënyrë absorbimi i lëndëve ushqimore është më efikas dhe natyrshëm energjia rikthehet.

Aloe ndikon pozitivisht te stresi dhe disponimi fal pranisë së vitaminës B. Është regjenerues i qelizave.

Duke patur parasysh të gjitha këto veti që përmban kjo bimë, konsumimi është i domosdoshëm, për të gjithë, sidomos për fëmijët, të cilët janë në zhvillim. Aloe Vera stimulon metabolizmin, mbron shëndetin tuaj dhe shëron shumë çrregullime. Tonik i fuqishëm.

Stimulimi me ginseng

Ginseng është bimë medicinale kundër humbjes së energjisë. Vitaminat e pranishme C dhe B rrisin rezistencën e përgjithshme të trupit, atë fizike dhe psikike.

Ginseng ndihmon oksigjenimin e gjakut, stimulon sistemin nervor dhe të mbrojtjes. Poashtu ndihmon në tejkalimin e lodhjes, stresit dhe ribërjen e organizmin.

Stimulimi me guarana

Ajo përmban pesë herë më shumë kafeinë se kafja, stimulon një efekt pothuajse të menjëhershëm.

Adrenalina nxitet, energjia kthehet dhe pak kohë pas konsumimit, jeni të gatshëm për të vrapuar në maratonë.

Artikulli paraprakNdërtimi i Termocentralit “Kosova e Re” nuk e zgjidh problemin me energji
Artikulli vijuesMbi një milion njerëz të infektuar nga kolera në Jemen