Çudi, apo jo?

Çudi se si nje kartemonedhe 20€ duket aq e madhe kur e jep per xhamine, por
> shume e vogel kur e shpenzon ne dyqan.
> Çudi se sa gjate na duket kur bejme dhiker nje ore, por sa shpejt kur nje
> ekip luan 60 minuta basketboll.
> Çudi se sa te gjata jane disa ore te kaluara ne xhami, por sa te shkurta kur
> shikojme ndonje film.
> Çudi se si nuk mund te mendojme asgje per te thene kur falemi, por nuk kemi
> veshtiresi per te menduar rreth gjerave per te cilat do te bisedojme me
> ndonje shok.
> Çudi se sa tronditemi kur nje ndeshje futbolli shkon ne kohe shtese, por
> ankohemi kur teravia gjate Ramazanit eshte me e gjate se zakonisht.
> Çudi se sa veshtire eshte te lexosh nje xhuz te Kuranit, por sa lehte eshte
> te lexosh 100 faqe te romanit me te shitur.
> Çudi se si njerezit deshirojne te arrijne nje ulese ne radhet e para ne
> ndonje loje apo koncert, por perpiqen te zene rreshtin e fundit ne xhami, qe
> te mund te dalin jashte shume shpejt.
> Çudi se si na nevojiten 2 apo 3 jave lajmerim perpara per t’i gjetur kohe
> nje aktiviteti te xhamise brenda programit tone, mirepo mund ta ndryshojme
> axhenden tone per ngjarje te tjera edhe ne momentin e fundit.
> Çudi se sa veshtire eshte per njerezit te mesojne mire nje fjalim te
> thjeshte per t’ua thene te tjereve, por sa e thjeshte eshte per te njejtet
> njerez per t’ i kuptuar dhe perseritur thashethemet.
> Çudi se si besojme çfare thone gazetat, por dyshojme ne ate qe thote Kurani.
> Çudi se si çdonjeri deshiron te shkoje ne xhenet, por nuk kujdeset te
> besoje, te mendoje, te flase apo te veproje ndonje gje per te.
> Çudi se si mund t’i dergosh mijera barsoleta permes e-mailit, te cilat
> shperndahen si lenda e djegshme, por kur fillon te dergosh mesazhe ne lidhje
> me Allahun, njerezit mendojne dy here per ta shperndare.
> ÇUDI, APO JO?
> A jeni duke u çuditur? A jeni duke menduar?
> Falenderojeni Allahun, qe eshte me i Meshirshmi!
>
> Perktheu dhe pershtati: Besnik Abrashi
> Marre nga islamway.com

Artikulli paraprakJa çfarë e pyetën ateistët Ebu Hanifen
Artikulli vijuesA po dorëzohet shteti para krimit të të fortëve?