Dështon blerja 1.2 miliardë dollarësh e MoneyGram

Sipërmarrësi kinez Xhek Ma është i detyruar të ndalojë blerjen prej 1.2 miliardë dollarësh të MoneyGram, operatorit amerikan aktiv në transferimin e parave.

Autoritetet e Uashingtonit i kanë mohuar autorizimin e transaksionit, në atë që cilësohet si episodi më i fundit i ekzaminimit gjithnjë e më të rreptë të investimeve kineze në Shtetet e Bashkuara, pjesë e tensioneve tregtare midis dy vendeve.

MoneyGram International dhe Ant Financial Service, krahu financiar i gjigantit kinez Alibaba, nuk iu dha rrugë e lirë nga Komiteti për investimet e huaja në SHBA./Kumti.com

Artikulli paraprakNënkryetari i Lëvizjes BESA: Siç i pranojmë mirënjohjet, duhet t’i pranojmë edhe përgjegjësitë
Artikulli vijuesVolvo XC60: i sofistikuar dhe tepër i sigurt