Volvo XC60: i sofistikuar dhe tepër i sigurt

Vetura e re Volvo e SUV është e mbushur me disa teknologji të shkëlqyeshme të shoferit.

Në vitet e fundit, Volvo ka arritur të heqë pluhurin nga imazhi i tij i shurdhër dhe, i lëshuar nga prangat e pronësisë së Fordit, ka fituar një ndryshim të ri të dizajnit dhe besimit – dhe askund nuk është më shumë se sa me XC60 të ri.

XC60 është një makinë tepër e rëndësishme për markën suedeze, me modelin e gjeneratës së parë që ka qenë makina më e shitur e Volvo e viteve të fundit dhe SUV me madhësi të madhe në Evropë.

Tani, megjithatë, rivalët premium nga Audi, BMW dhe Mercedes, dhe më së fundi Jaguar, janë duke u futur në akt, prandaj ky gjeneratë e dytë XC60 duhet të jetë mjaft e veçantë.

Eleganca skandinave

XC60 sigurisht që është një makinë me pamje të bukur dhe ne mendojmë se Volvo ka baraspeshën e duhur – nuk është aq e zhurmshme sa një Audi Q5 ose BMW X3, por është mjaft i sofistikuar që të dalë nga turma, me disa prekje të këndshme të vogla Hammer ‘Thor’s Hammer’ ditë drejtimin marrëveshje të lehta.

Volvo në mënyrë të qartë nuk e ka shpenzuar të gjithë buxhetin e saj të projektimit në pjesën e jashtme – ngjituni brenda XC60 dhe jeni të fshirë në një përzierje mikpritëse të drurëve mat dhe ngjyrave të lehta. Cilësia e përfundimit është e mrekullueshme.

Pamja e pastër, minimaliste është në sajë të pjesës së madhe të ndërfaqes 9 inç me prekje në mes të dashit. Në vend që të orientojë horizontalisht ekranin, Volvo ka zgjedhur një pozicion vertikal posaçërisht për lundrim; ajo llogarit që ne duam të shohim se ku po shkojmë, jo çfarë është ana jonë, dhe kur e vendosni atë, kjo ka shumë kuptim.

Sistemi i navigimit punon një trajtim, por është përvoja e përgjithshme e përdoruesit të ndërfaqes prekëse që impresionon. Është dritarja juaj për të gjitha aspektet e argëtimit, komoditetit dhe funksioneve të sigurisë të XC60 dhe është shumë intuitiv për t’u përdorur.

XC60 gjithashtu ofron shumë lidhje. Ekzistojnë opsione Apple CarPlay dhe Android Auto, dhe dy lidhje USB, ndërsa është e mundur të transmetosh muzikë përmes Spotify ose të përdorësh aplikacione të tjera argëtimi dhe informacioni.

Ka një ekran 8 inç të përshtatshëm të instrumentit digjital deri përpara (modeli ynë i Mbishkrimit ka një ekran më të madh prej 12.3 inç), i cili gjithashtu mund të transmetojë një version të satnav, si dhe informacionet e shenjave të rrugës dhe alarme në distancë. Makina jonë e testimit gjithashtu erdhi me një ekran heads-up opcional , i cili mund të projektojë një grup të ngjashëm informacioni vetëm nën vijën tuaj të parë; kemi gjetur këtë tepër të dobishëm, dhe rrallë duhej të shihnim poshtë në ekranin e instrumentit dixhital.

XC60 jonë ishte gjithashtu e pajisur me një sistem të shëndoshë Bowers & Wilkins 15-altoparlantësh që shkelmoi 1,100 vat. Është një shtesë e shtrenjtë opsionale në 2.500 funte, por cilësia e zërit është befasuese – nëse e doni muzikën klasike do ta doni faktin se sistemi është projektuar për të riprodhuar tingullin sikur të ishit ulur në selinë qëndrore të Koncertit të Gothenburgut Salla, si dhe një studio regjistrimi ose skenë.

Teknologjia e sigurisë në botë
Volvo ka ndërtuar reputacionin e tij për sigurinë, duke u nisur nga karakteristika të shumta që tani janë standarde në shumicën e makinave dhe vazhdon të ndizet ato kredenciale me XC60. Ky është një veturë e mbushur me karakteristika të dizajnuara për t’ju mbajtur të sigurt, duke përfshirë tre teknologji që janë të reja për një SUV me madhësi të mesme.

E para është Steer Assist, i cili automatikisht siguron hyrjen e drejtimit në rast emergjence për të ndihmuar në shmangien e një përplasjeje. Tjetra është Zbutja e Lansimit në Afat, i cili është i dizajnuar për të parandaluar goditjet me kokë, ndërsa i treti është Sistemi Informativ i Poshtëshëm i Blind Spot me Steer Assist, i cili automatikisht zbaton drejtuesin për ta kthyer makinën në korsinë e tij dhe larg nga çdo automjet që mund të jetë në vendin tuaj të verbër.

Makina jonë u pajis edhe me teknologjinë gjysmë autonome të pilotit Volvo të ndihmës Pilot.I dizajnuar për të bërë udhëtime të gjata autostradë pak më pak të mundimshme, teknologjia përdor një aparat fotografik dhe radar përpara drejtpeshimit për të zbuluar korsinë dhe çdo automjet përpara. Vendosni shpejtësinë e dëshiruar të fluturimit dhe sistemi pastaj do të ndihmojë me drejtimin (deri në 80km orë), duke u kujdesur për frenat dhe përshpejtuesin.

Ne e testuam atë në një xham të bukur të dyfishtë me erë, dhe ajo punoi një trajtim. Është paksa shqetësuese në fillim, por sapo të keni marrë atë frikë fillestare dhe të vendosni besimin tuaj tek teknologjia, është e shkëlqyer. Me vetëm disa gishta që qëndrojnë në timon, XC60 udhëtonte me lumturi së bashku, duke futur rrotën në timon, duke ngadalësuar dhe frenuar me rrjedhën e trafikut dhe madje duke arritur në një ndalesë pothuajse të plotë kur ishte e nevojshme./Kumti.com

 

Artikulli paraprakDështon blerja 1.2 miliardë dollarësh e MoneyGram
Artikulli vijues8 Gjërat që do të ndodhin me trupin tuaj nëse filloni të hani mjaltë çdo ditë