Shtëpia Mirëqenie Shëndetësi Efektet e hudhrës në shëndetin e lëkurës

Efektet e hudhrës në shëndetin e lëkurës

Hudhra tradicionalisht ka gjetur përdorim në kuzhinë dhe në mjekësi. Sipas një studimi më të undit rezulton se hudhra ka një efekt të shëndetshmë për lëkurën. Ajo është antibiotiku më i fuqishëm i natyres, është përdorur tradicionalisht për të trajtuar sëmundjet e organeve të brendshme, por studimet e fundit kanë gjetur se hudhra mund të përdoret edhe për trajtimin dhe shërimin e plagëve të jashtme.

Si të përdorni hudhrën në lëkurë:

Plagë:
Vendosni një hudhër direkt në plagen tuaj dhe mbulojeni me një fashë mjekësore. Përsëriteni çdo dy jave derisa plaga juaj të jetë shëruar plotësisht.

Lytha:
Për ta përdorur për lytha, përzijeni hudhrën me vajin e ullirit dhe më pas aplikojeni masën në lythë me anë të një fashe. Përdoreni për 3-4 javë.

Skuqjet dhe irritimet e lëkurës:
Kur ështe fjala për irritime, miksoni hudhrat me vaj ulliri ose me vaj kokosi në një kavanoz dhe lërëni ashtu për 24-28 orë. Aplikoni vajin në zonën problematike me anë të një fashe.

 

Artikulli paraprakKur do të ndodhë Kijameti?
Artikulli vijuesTrump kërcënon sërish meksikanët: Paguani për murin ose…