Erdogan: BE po na mashtron që nga viti 1963

Kryetari turk Rexhep Taip Erdogan thotë se Turqia e ka merituar kaherë Marrëveshjen e Schengenit dhe e ka akuzuar BE-në për, siç ka thënë ai, jo sinqeritet në procesin e anëtarësimit të Turqisë në BE.

“Ne, në të vërtetë, e kemi merituar Marrëveshjen e Schengenit kaherë. Ne zyrtarisht e kemi dorëzuar kërkesën për anëtarësim në vitin 1963 dhe gjatë këtij procesi BE gjithmonë na ka mashtruari”, ka thënë Erdogan për televizionin shtetëror TRT.

“BE kurrë nuk ka qenë i sinqertë”, ka shtuar ai, transmeton Koha.net.

Turqia dhe BE kohë më parë arritur marrëveshjen për ndalimin e valës së migrantëve në Evropës sipas së cilës Ankaraja ka kërkuar liberalizimin e vizave për qytetarët e vet deri në fund të qershorit, përshpejtimin e negociatave për anëtarësim si dhe ndihmë financiare.

Ankaraja, si kompensim do të pranojë migrantët ilegalë që kanë kaluar në Greqi.

Artikulli paraprakMbi 1000 refugjatë të ngujuar në Tabanoc
Artikulli vijues“Asad përdor si armë urinë për të gjunjëzuar popullin”