Erdogan: Turqia nuk ka plan për të sulmuar Sirinë

0
166

Kryeministri turk, Rexhep Taip Erdogan deklaroi dje se Ankaraja nuk kishte në plan të sulmonte ushtarakisht Sirinë, pas rrëzimit, të premten, të një avioni luftarak turk “F14 Phantom” nga forcat e regjimit sirian.

“Turqia nuk do të mbajë asnjë qëndrim armiqësor ndaj asnjë vendi dhe nuk ka asnjë plan që të sulmojë Sirinë”, u shpreh Erdogan.
Dje, kryeministri turk theksoi se nuk kërkonte luftë kundër Sirisë, ”por e paralajmëroi Damaskun se forcat turke do të reagonin ndaj çdo shkeljeje të kufirit”.
Ai po ashtu ishte shprehur se Siria ”ishte një kërcënim për Turqinë” dhe e dënonte prerazi regjimin e presidentit Bashar al Asad. /start/kohaislame