Evakuohen 80 mijë banorë pas zjarrit në Kaliforni

Më se 80 mijë njerëz janë evakuuar për shkak të zjarreve të fuqishme në jesën lindore të Los Anxhelosit, në shtetin amerikan, Kaliforni.

Guvernatori i këtij shteti, Jerry Brown, ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme, kanë njoftuar autoritetet lokale.

Janë të rrezikuara afro 34 mijë shtëpi, ndërsa gjendje e rëndë mbretëron në rajonin San Bernardino, që është 100 kilometra në lindje të Los Anxhelosit.

Disa ndërtesa janë shkatërruar, ndërsa në luftën për ndaljen e stuhisë së zjarrit janë përfshirë agjencitë shtetërore të Kalifornisë.

Autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e më se 80 mijë banorëve, ndërsa është mbyllur një autostradë kryesore, raporton agjencia AP.

Artikulli paraprakDosja e Shefave XII: Telefonatat që dëshmojnë kontrollin e Grabovcit dhe Beqajt mbi ndërmarrjet milionëshe
Artikulli vijuesTentim grushteti në Turqi si inspirim për një projekt filmik