Facebook mund të gjobitet mbi 22 milionë dollarë për dështimin në mbrojtjen e privatësisë së përdoruesve

A smartphone user shows the Facebook application on his phone in the central Bosnian town of Zenica, in this photo illustration, May 2, 2013. Facebook Inc's mobile advertising revenue growth gained momentum in the first three months of the year as the social network sold more ads to users on smartphones and tablets, partially offsetting higher spending which weighed on profits. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: SOCIETY SCIENCE TECHNOLOGY BUSINESS) - RTXZ81J

Rrjeti social Facebook mund të ndëshkohet me një gjobë rekorde për shkelje të një marrëveshjeje ligjore për të mbrojtur të dhënat personale dhe privatësinë e përdoruesve.

Dënimi, i caktuar përmes Komisionit Federal të Tregtisë (FTC), pritet të tejkalojë gjobën prej 22.5 milionë dollarë të imponuar ndaj kompanisë Google, në vitin 2012.

Google u godit me gjobë të madhe për anashkalimin e kontrolleve të privatësisë në aplikacionin Safari të drejtuar nga Apple, shkruan DailyMail, transmeton Telegrafi.

Dy burime të njohura me situatën i thanë ‘Washington Post’ se gjetjet e hetimeve të FTC-së dhe shuma e gjobës nuk janë finalizuar ende.

Një burim i tretë tha se komisionerët janë informuar për hetimin dhe një vendim do të merret së shpejti.

FTC filloi të hetojë Facebook-un pasi u zbulua se “Cambridge Analytica” kishte marrë informacion nga më shumë se 87 milionë përdorues.

Në vitin 2011, Facebook arriti një zgjidhje me FTC-në pasi u zbulua se kompania kishte shfrytëzuar në mënyrë të përsëritur të dhënat e përdoruesve. Agjencia po përpiqet të shohë nëse kjo zgjidhje është keqpërdorur me shkeljen e fundit.

“Agjencia tani ka autoritetin ligjor, provat dhe mbështetjen publike për të vepruar. Nuk mund të ketë justifikim për vonesa të mëtejshme”, tha Marc Rotenberg, drejtor ekzekutiv i Qendrës së Informacionit të Privatësisë Elektronike.

Sipas kushteve të marrëveshjes, Facebook duhej të merrte lejen e përdoruesve përpara se të ndante të dhënat me palët e treta, që ndryshojnë nga cilësimet aktuale të privatësisë.

Gjithashtu kërkoi që Facebook të informonte FTC-në nëse dikush po keqpërdorte informacionin.

Nëse Facebook dënohet, do të ishte ndëshkimi më i keq i miratuar kundër gjigantit të teknologjisë për trajtimin e tmerrshëm të të dhënave të përdoruesve.

U.K. ia dorëzoi Facebook-ut një gjobë prej 640,000 dollarësh dhe përveç kësaj, avokati i përgjithshëm i Uashingtonit D.C. shpreson të nisë një padi masive kundër kompanisë në fjalë. /Telegrafi/

Artikulli paraprakThe New York Times shkruan për djaloshin nga Kosova, prodhues i orëve
Artikulli vijuesMustafa: Gjykatën Speciale na e imponuan