Facebooku ndihmon në zbulimin e depresionit dhe skizofrenisë

Kur shtypet butoni “pëlqej” në Facebook, mund të sigurojë një dritare për të kuptuar dhe potencialisht për të trajtuar problemet e shëndetit mendor, thonë ekspertët.

Në bazë të gjuhës së përdorur përmes simboleve dhe temave që diskutohen, mjekët mund të zbulojnë çrregullime të cilat kanë të bëjnë me depresionin dhe skizofreninë.

Hulumtuesit në universitetet e Cambridget dhe Stanfordit besojnë se duke analizuar sjelljet në rrjetet sociale, mund të ndihmohet në diagnostikimin e shëndetit mendor.

Analizat tregojnë se 92 për qind e adoleshentëve përdorin faqen e internetit për të ndarë ëndrrat e tyre me njerëzit, transmeton kp.

Lancet Psikiatrisë, Dr Becky Inkster, studiues kryesor i studimit të ri, tha: “Facebook është jashtëzakonisht popullor dhe mund të na japë një pasuri të të dhënave për të përmirësuar njohuritë tona rreth çrregullimeve të shëndetit mendor, të tilla si depresioni dhe skizofrenia.

Artikulli paraprakKy është qëndrimi i Edi Ramës për debatin e fundit me gazetarët kosovarë
Artikulli vijuesVeseli: Jam krenar me luftëtarët e UÇK-së