Frutat e pyllit kanë veti shëruese

0
208

Fruta që kanë veti ushqyese dhe shëruese janë edhe frutat e pyllit. Frutat e malit janë të pasura me antioksidantë, përmbajnë edhe vitaminë C.

Shumë hulumtime tregojnë që frutat malore ofrojnë mbrojtje të shkëlqyeshme nga sëmundjet e zemrës, kanceri dhe shumë sëmundje tjera.
Këto janë boronicat (pemët me më së shumti antioksidantë). Para të gjithave përfitimeve tjera shëndetësore, boronicat parandalojnë tensionin e lartë të gjakut dhe në masë të madhe ndihmojnë në parandalimin e sëmundjes së Alzheimerit.

Boronica (një filxhan me boronica përmban 81 kalori dhe 4 gramë fibra).

Manaferrat (një filxhan manaferra përmban 74 kalori dhe 10 gramë fibra të mahnitshme). Mjedrat (një filxhan ka 60 kalori dhe 8 gramë fibra).

Dredhëzat (një filxhan përmban 59 kalori dhe 5 gramë fibra, etj.)./brezi/kohaislame