Gannushi: Turqia meriton denjësisht lidershipin e botës islame

Rashid al-Gannushi, lider i partisë tuniziane Lëvizja an-Nahda, deklaroi sot se Turqia meriton denjësisht lidershipin e botës islame.

Në një intervistë për “Agjencinë Anadolli” (AA), kreu i Nahdas, forcë politike kjo që dha kontribut të madh në vendosjen e regjimit demokratik në Tunizi gjatë procesit të ashtuquajtur Pranvera Arabe, cilësoi si “hipokrizi dhe oportunizëm” qëndrimin e vendeve perëndimore karshi tentativës së 15 korrikut për grusht shteti në Turqi nga organizata terroriste guleniste/struktura e shtetit paralel (FETO/PDY).

“Pritej që sistemet demokratike perëndimore të qëndronin menjëherë kundër grushtit të shteti dhe të realizonin vizita në Turqi. Perëndimi duhej të mbështeste vendosmërinë e popullit dhe ekzekutivit turk kundër puçit ushtarak, por kjo nuk ndodhi. Qëndrimet e tyre karshi grushtit të shtetit ishin mërzitshëm hipokrite, oportuniste dhe të zbehta”, tha Rashid al-Gannushi.

Ai rikujtoi se në Turqi, vend ky me një vetëdije demokratike të rrënjosur, i tërë populli dhe partitë opozitare bënë qëndresë të paparë ndonjëherë kundër puçit.

“E denjë për demokraci dhe sovranitet, Turqia meriton gjithashtu lidershipin e botës islame dhe rajonit në përgjithësi. Disa ditë më parë, miliona persona u tubuan bashkë me Presidentin Recep Tayyip Erdogan dhe me liderët e forcave politike opozitare duke shpalosur unitet kombëtar kundër grushtit të shtetit. Të gjithë ne mbetëm gojëhapur dhe admiruam tablonë e krijuar nga kjo turmë e jashtëzakonshme”, tha lideri i Lëvizjes an-Nahda duke iu referuar Mitingut të Demokracisë dhe Dëshmorëve në Yenikapi të Stambollit.

Populli turk – vijoi ai – vërtetoi përmes këtij qëndrimi se “jetojmë në epokën e demokracisë” dhe se “ka marrë fund periudha e puçeve ushtarake”.

Rashid al-Gannushi vuri në pah se tentativa për grusht shteti në një epokë demokratike shkakton regres në vend dhe kjo s’është veçse “krim dhe skandal”.

Politikani tunizian u ndal gjithashtu mbi deklaratën “Fethullah Guleni është më afër nesh sesa vena e qafës sonë”, bërë nga disa anëtarë të FETO-s.

“Ky është devijim dhe çoroditje. Deklarata në fjalë është katërçipërisht e papranueshme. Kjo është një situatë që i përket Hyjnisë. Më afër nesh sesa vena e qafës sonë është vetëm Krijuesi ynë (Kaf, 16). Emrat dhe cilësitë e Allahut nuk mund dhe s’është e lejueshme të përdoren për një njeri, që është krijesë e Tij, pavarësisht se kush mund të jetë ai”, vlerësoi Gannushi.

Më tej, lideri i Nahdas saktësoi se nuk ka dijeni rreth ndonjë kërkese të qeverisë turke në lidhje me aktivitetet e FETO-s në Turqi.

Por – siguroi Rashid al-Gannushi – nëse organet zyrtare turke paraqiten me një kërkesë të tillë, ne do t’i bëjmë thirrje ekzekutivit tunizian që të përgjigjet pozitivisht dhe të veprojë me urgjencë në këtë drejtim

Artikulli paraprakDhuroje një karrocë në një spital. Çdo herë që një njeri i sëmurë do ta përdorë, ti do të fitosh sevape.
Artikulli vijuesGjermania shqyrton propozimin për një korridor humanitar në Halep