Gjermania hedh në treg monedhën 5 euro

Vjen monedha “5 euro”. Ishte ministri i financave të Bavarisë, Markus Soeder, që e ka prezantuar atë në qendër të Mynihut.

E konsideruara “monedha me tre metale” ka një unazë transparente në qendër dhe yje blu për ti dhënë kësaj monedhe emrin “Blue Planet Earth” (Planeti toka blu) si dhe një mbrojtje më të mirë nga dëmtimet.

Edhe vende të tjera e kanë hedhur më parë monedhën “5 euro”.

Monedha gjermane mban të stampuar një shqiponjë simbol i këtij vendi. /lapsi

1460373157-1460373111-ansa-20160411121429-18525473

Artikulli paraprakÇfarë ndodh nëse nuk e vendosni telefonin në “flight mode” gjatë fluturimit?
Artikulli vijuesDhjetëra të lënduar dhe arrestuar nga protestat e dhunshme në Shkup