Gjorge Ivanov në 14 faqe arsyeton mosnënshkrimin e Ligjit të gjuhëve

Former Yugoslav Republic of Macedonia (FYROM) President Gjorge Ivanov and EU enlargement commissioner give a press conference on September 4, 2012 after their talks at EU headquarters in Brussels. Macedonia was granted EU candidate status in 2005, but the start of the accession talks has been blocked ever since by Greece due to the name row. Athens and Skopje have been at loggerheads over the right to the name Macedonia since the former Yugoslav republic proclaimed independence in 1991, as a northern Greek province has the same name. AFP PHOTO / GEORGES GOBET (Photo credit should read GEORGES GOBET/AFP/GettyImages)

Pas refuzimit të presidentit Gjorge Ivanov për ta nënshkruar Ligjin për përdorimin e gjuhëve, për më 29 janar është caktuar seanca plenare ku do të votohet sërish nga deputetët e Kuvendit të Maqedonisë.

Presidenti Ivanov ka theksuar se gjatë sjelljes së këtij ligji është keqpërdorur flamuri evropian, që me shumicë të thjeshtë të sillet Ligji për përdorimin e gjuhëve, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Mosnënshkrimin e Ligjit të gjuhëve presidenti Ivanov e arsyeton me 14 faqe, të cilat i ka dorëzuar tek deputetët.

Propozim-ligji për përdorimin e gjuhëve u votua më 11 janar dhe përmban 25 nene. Ndërsa nëse më 29 janar votohet sërish, atëherë presidenti nuk ka të drejtë ta kthejë, por duhet ta nënshkruajë.

 

 

Artikulli paraprakPronari i kolegjit “Biomedica”: Truproja i Hashim Thaçit mi kërkoi 65 mijë euro
Artikulli vijuesKy është i dyshuari kryesor për vrasjen e Oliver Ivanoviq