I pafajshëm, me gjithë dëmin 60 milionësh!

Nuhi Uka, ishte akuzuar nga Prokurori ndërkombëtar për tjetërsim të pronës shtetërore, ku vlera e dëmit që iu ishte shkaktuar shtetit ishte rreth 60 milionë euro. Në vitin 2014 ai ishte dënuar me 2 vite burg me kusht. Por, të premten e javës që lamë nga Gjykata Themelore në Prizren Uka u lirua nga aktakuza për krim të organizuar. Por, për krim të organizuar dhe ryshfet ai sërish do të përballet me drejtësinë së bashku me ish deputetin e PDK-së Azem Sylën

Ish kryetari i Gjykatës Komunale të Prishtinës Nuhi Uka, ishte akuzuar nga një prokuror ndërkombëtar për tjetërsim të pronës shtetërore, vlera e së cilës llogaritej rreth 60 milionë euro. Përveç kësaj, Uka ishte akuzuar edhe për veprime tjera të paligjshme në dëm të qytetareve, por ai është liruar për shkak të vjetërsimit të aktakuzës, shkruan gazeta Zëri.

Por, të premten e javës që lamë pas Gjykata Themelore e Prizrenit, e liroi atë nga aktakuza për krim të organizuar dhe mashtrim. Uka ndonëse është liruar nga aktakuza për tjetërsimin e 10 hektarë pronave të ndërmarrjes KBI “Kosova Export” në “Veternik”, Çagllavicë, e Llapnasellë, atë e pret një proces i ri gjyqësor së bashku me ish- deputetin e PDK-së Azem Sylën, po ashtu për dallavere me prona shoqërore.

Artikulli paraprakSi t’i shikoni videot në YouTube që nuk janë në dispozicion në vendin tuaj?
Artikulli vijuesBurrë e grua: Marrim 100 USD për çdo trafikant që vrasim