Indonezi, fëmijët sigurojnë kafshatën e gojës duke nxjerrë plehra nga lumenjtë

Disa dhjetëra fëmijë për çdo ditë rrezikojnë jetën e tyre duke notuar dhe kërkuar lumin e mbushur me mbeturina në pjesën periferike të Xhakartës në Indonezi, raporton Anadolu Agency (AA).

Shërbimet komunale në këtë deponi lënë me mijëra thasë me plehra që arrijnë nga qendra e qytetit. Kur braktisin deponinë, fëmijët vijnë për të mbledhur plastikat, metalin, xhamat apo letrat të cilat më vonë mund t’i shesin.

Duke rrezikuar jetën e tyre për të mbijetuar, fëmijët zhyten në thellësinë e ujërave për të nxjerrë thasë të rënda.

(AA)

Artikulli paraprakStudenti indian ka mësuar Kuranin nëpërmjet alfabetit Braille
Artikulli vijuesCraig Considine: Muslimanët gjithmonë bëjnë vepra të mira