Ja çfarë do bëhej nëse puçi në Turqi ishte i suskeshëm – Ja plani i errët!

PLANI I ERRËT I PUCIT USHTARAK

Komandanti i Bazës ushtarake të Hatay, nxjerr të dhëna të rrezikshme në lidhje me planin e Pucit Ushtarak.

Sipas Revistës Prestigjioze Kuvajtiane “Al Mujtemaa” pas hetimeve të bëra me komandantin e dorëzuar në forcat e sigurisë turke plani ishte që me fitoren e Pucit ushtarak brenda 24 orësh do të hynin në Turqi dhjetë mijë ushtarë të ISIS dhe pas tyre dhe pesë mijë forca të milicisë Irakiane dhe një mijë forca të sigurimit sirian. Ata kishin synim të pushtonin bazën ushtarake të Iskanderonit.

Ndërkohë sipas dëshmisë një oficer i lartë iranian kish rënë dakord që 50 mijë antarë alevitë do të drejtohshin për në Stamboll dhe Ankara dhe në qytete të tjera kyce në Tuqi. Kjo do të ndodhte me faza të caktuara. Anën europiane të Stambollit ishte caktuar ta mbanin në kontroll forcat puciste turke.

Shkaku i dorëzimit të këtij oficeri ishte moskoordinimi i tij me eprorët e tij, të cilët i kishin premtuar se do ta transferonin në Azil bashkë me familjarët e tij, në një shtet perëndimor në rast se puci dështonte.

Mirpo në momentin e parqitjes së tij në bazën ajrore u ndalua të futej aty dhe pasi e pati të pamundur depërtimin dhe puci shkonte drejt dështimit, vendosi të dorëzohej në mënyrë që të përfitonte lehtësira ligjore.

Burimi: Al Mujtemaa

Artikulli paraprakE çuditshme: Autori i masakrës së Nisës u kap i gjallë (Video)
Artikulli vijuesPorosia e Nexhmedin Erbakan për presidentin Erdogan