Kadaif

0
327
Perberesit:
 
500 gr kadaif i gatshem
300 gr arra ose badem
250 gr margarine
100 gr rrush sipas deshires
Perbersit per sherbetin:
 
1 liter uje
700 gr sheqer+1 sheqer vanilje
Lengu i nje limoni
Lengu i nje pertokalli
2 luge mjlate
Pergaditja:
 
Nese kadaifi eshte i gatshem vetem imtesohet me dore kurse nese eshte i papjkeur duhet te qitet margarina dhe te piqet nje shtres kadaif I shtruar ne tepsi nje shtrese margaine dhe nje shtrese arra.Por nese eshte i gatshem dmth i pjekur vetem imtesohet me dore nga ambalazha ne te cilen e marim dhe e qesim ne tepsi nje rend kadaif nje rend arra ose badem dhe  e  sterpikim me margarine te shkrire. Pastaj ia qesim sherbetin  qe kemi  zier  me  ujin dhe sheqerin  zierje qe zgjat dikund 10 minuta prej momentit te vlimit   dhe qe i kemi shtuar lengun e limonit dhe portokallit dhe mjaltin .Krejt kjo i kthehet kadaifit dhe lihet te ftohet.