Kitaroviç i jep garancë Erdoganit për rajonin

Presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç, gjatë një vizite në Turqi theksoi se bashkëpunimi mes dy vendeve është në nivel të lartë, por që po përpiqet të thellohet edhe më shumë.

Duke folur për gjendjen në Bosnjen fqinje., ajo theksoi se stabiliteti në atë vend pa bashkëpunimin e kroatëve dhe boshnjakëve është i pamundur dhe tha se Kroacia është e interesuar për ruajtjen e sovranitetin dhe integritetin territorial të Bosnjes.

“Jam veçanërisht e kënaqur me faktin që në delegacionin tim është edhe muftiu Aziz efendi Hasanoviç, president i Meshihatit të Bashkësisë Islame në Kroaci. Islami është një pjesë e pazëvendësueshme e mozaikut shpirtëror dhe kulturor të shoqërisë kroate”, theksoi Grabar-Kitaroviç.

Ajo tha se bisedoi me Presidentin turk rreth situatës në Evropën Juglindore dhe Lindjen e Mesme, me theks të veçantë për Bosnjen.

“Ne fuqimisht jemi mbrojtës të një perspektive evropiane për të gjitha vendet e Evropës Juglindore, si dhe vendet e Euro-Atlantike. Unë vendosmërisht besoj se vetëm vendet e Euro-Atlantike dhe perspektiva për Evropën Juglindore është një garanci e stabilitetit dhe sigurisë dhe prosperitetit të qëndrueshme në të gjithë zonën. Në lidhje me Bosnjen, ndajmë dëshirën për një progres më të shpejtë, dhe për të mirën e tre popujve përbërës të tij dhe të gjithë qytetarët e saj. Stabiliteti i Bosnjes është i një rëndësie strategjike e cila është arsyeja pse është e nevojshme për të nxitur dialogun, kompromisin dhe bashkëpunimin midis tre popujve përbërës. Ne do të vazhdojmë të ofrojmë mbështetjen tonë për Bosnjen”, tha presidentja kroate.

Ajo theksoi se Bosnja ka mikun më të madh Kroacinë, jo vetëm kur është fjala për integrimin euroatlantik të këtij vendi, por edhe reformat e brendshme. /tesheshi

Artikulli paraprakPutin drejt Beogradit
Artikulli vijuesAmerika këmbëngul: Taksa të pezullohet