Kontrolloni veten se sa leht është për të pasur një bark të sheshtë

0
264

Ju enderroni te keni nje mase shume te mire te trupit tuaj…

Sigurohuni te humbisni nje mase te konsiderueshme dhe te rigjeni ate trup te tonifikuar dhe harmonik. Fale nje kontrolli ju do te gjeni shkakun e barkut te fryre dhe do te jete sikur po I thoni asaj lamtumire.

Filloni me ushtrimet e lehta
E kuptueshme shume mire , per te bere sa me te forte barkun tuaj, duhet te veproni mbi ushqimin tuaj. Me regjimin tuaj te ekuilibruar, humbja e peshes suaj eshte e lokalizuar. Sidomos nese shtoni dhe pak gjimntastik , e mira eshte te rigjeni ekulibrin tuaj. Programi I gjimnastikes eshte I thjeshte dhe I shpejte , ideal per te tonifikuar barkun. Per ti bere ato cdo mengjes, nuk mjafton gjithmone.

Ti hiqni njehere e pergjithmone kilet e teperta
Rritja ne peshe , ju ben qe te rrumbullakoset shpesh barku, por jo veq aq, rrumbullakosja kalon mbi te gjitha edhe tek vithet, krahet…
Regjimi fillon. “ Me disa vakte te vogla midis vakteve kryesore, reduktoni vaktet te cilat jane me shume sheqer ose vaktet te cilat ju hani me shume.

Femrat mund te perdorin gjithashtu rripi te barkut, pas shume shtatzanive, rripi  shpesh eshte relaksues: muskujt, e shtrire , luajne rolin e tyre te mire te korses. Si perfundim ne momentin e menopauzes, kolona vertebrale zgjatet me 2 ose 3 centimetra.

Per t’i ikur fryerjes se barkut
Konsumoni fruta dhe perime! Ndonjehere ky mesazh kalon keq… ose nuk arrin mire. Me rezultatin identik: me nje tretje te keqe, e shoqeruar me nje fryrje te barkut. “fibrat shpesh here jane te neglizhuara. Ne konsumojme rreth 1.5 kg ne dite, atehre qe duhet te hame dyfishin. Ato rregullojne tranzitin dhe permiresojne cilesine e flores se zorreve. Fibrat ulin glicemine dhe te japin ndjenjen e ngopjes. “ Shkurt ato jane shume te mira per te tretur ushqimin dhe te rigjeni linjen e trupit. Rregulli: te konsumoni jo shume dhe jo pak. Ne fillim, merrni dy porcione me perime ne dite, me pas rrisni sasine.

Korigjoni me ngadale c’ekuilibrimin e hormoneve
Hormonet veprojne ne mikroqarkullin, ato qe favorizojne mbajtjen e ujit ne organizem. E dime qe ky fenomen ndonjehere shfaqet me kalimin e moshes, per kete arsye mund te jte stresi I cili e favorizon.

Ndersa sa i perket femrave, ndodh qe barku te fryhet ne momentin e ovulacionit. 
Disa zgjidhje per te ju ndihmuar. Mos konsumoni shume kripe, duke limituar keshtu dhe mbajtjen e ujrave. Djath, patatina, pjata industriale… jane per tu evituar gjate periudhave kritike. Pini per te eliminuar perberjet toksike dhe plotesisht abstenoni nga alkooli.