Kroatët blejnë avionë luftarakë nga Izraeli, 500 milionë dollarë

Mediat e huaja kanë njoftuar se se kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu dhe homologu i tij kroat, Andrej Plenkoviq, kanë rënë dakord se Kroacia të blejë avionë luftarakë F-16 nga Izraeli.

“Kroacia ka marrë në konsideratë planet për të blerë avionë izraelitë për të përmirësuar flotën e saj të MIG-ve sovjetike, të vjetruar”, citohet një medium izraelit nga mediat kroate, përcjell Kumti.com

 

Sipas këtij mediumi, vlera e marrëveshjes arrin deri në 500 milionë dollarë.

“Ky zhvillim është një shembull tjetër i lidhjeve të thella mes dy vendeve”, ka thënë zyra e kryeministrit izraelit Netanyahu.

Artikulli paraprakNë Klinikën e Syve u krye operacioni i rrallë
Artikulli vijuesDelawie: Dogana duhet ta luftojë korrupsionin