Kurdët sulmojnë një bazë turke

0
180
Ushtria turke njofton se ekstremistët kurdë kanë gjuajtur me dy raketa në bazën ushtarake në juglindje të vendit.

Në sulmin e djeshëm në bazën ushtarake në krahinën Hakkari, afër kufirit mes Irakut dhe Iranit askush nuk është lënduar, thuhet në njoftim.

Deri te sulmi ka ardhur pas një marrëveshje paqeje në mes Turqisë dhe rebelëve kurdë të organizatës I cili duhet të përmbyllë konfliktin nga I cili që nga vitit 1984 kanë vdekur dhjetëra- mijëra njerëz.
Kryetari dhe kryeministri i Turqisë është dashur që të hapin aeroportin e ri në Hakkari./kohaislame