Lajthitë dhe arrat, ulin mundësinë për sulme në zemër

Një studim i ri rreth ushqimit dhe vlerave të produkteve të ndryshme, thotë se konsumimi i lajthive, arrave dhe frutave të tjera të këtij lloji, mund të ndihmojë në parandalim e sulmeve në zemër dhe të kancerit.

Studimi i kryer për një periudhë më shumë se tridhjetë vjeçare nga Universiteti i Harvardit, ka monitoruar 199 mijë gra dhe burra.

Studimi gjeti se ata që hanin arra, lajthi ose bajame, kishin 20 përqind më pak gjasë të vdisnin në kohën sa po zhvillohej studimi dhe se konsumimi i tyre zvogëlonte mundësinë për sulme në zemer ose kancer raporton REL.

Studimi megjithatë nuk ka specifikuar se cilat lloje të frutave të forta janë më të rekomandueshme./kohaislame.com

Artikulli paraprakForca sekrete e fshatit
Artikulli vijues9 Kontrollet më të rëndësishmit të shëndetit që duhen bërë nga të gjithë