Liban: Ushtria vret klerikun suni

0
226

Trupat e ushtrisë qëlluan për vdekje një klerik suni të dielën, me arsyetimin e ushtrisë se karvani i tij dështoi për të ndaluar në një postbllok në veri të Libanit, kjo skena vdekjeprurëse është e lidhur me kryengritjen në Siri, tha një zyrtar i sigurimit .

Zyrtari i tha AFP se një pasagjer i cili u vra gjithashtu në makinën e klerikut ëahed Ahmed Abdel, ishte një figurë e njohur për mbështetjen e tij të kryengritjes anti-regjim në Sirinë fqinje.
Karvani i Abdel ëahed kishte dështuar për tu ndaluar në një postbllok në qytetin Koueikhat, në rajonin e Akkar.
Incidenti ndodhi pas një javë të përleshjeve në portin verior të Tripolit në mes sunive me regjimin armiqësorë sirian dhe Alaëitëve që mbështesin Presidentin Bashar al-Assad.
Përleshjet në qytetin e dytë më të madh të Libanit la 10 veta të vdekur.
Kryeministri Najib Miqati bëri thirrje për qetësi në prag të vrasjes e klerikut, siç tha edhe ushtria se ai “kritikoi …se ndodhja e incidentit është për të ardhur keq, pasi që kjo ndodhi pranë një postblloku ” dhe se ai deklaroi se ishte hapur një hetim.
Banorët vendas u kanë vënë zjarrin gomave për të prerë disa rrugë në veri të Libanit në shenjë proteste, duke përfshirë edhe një rrugë që çon në Siri.
“Ne nuk do të lejojmë veten që të jemi edhe ne në shënjestër si kjo,” paralajmëroi Khaled al-Daher, një deputet sunite dhe anëtar i opozitës anti-Asad në Liban, duke e akuzuar ushtrinë të “që qëllimisht kishte synuar” klerikun.
Disa sunitë libanezë e kanë akuzuar ushtrinë libaneze e se është krejtësisht në linjë të regjimit sirian.
Pas përleshjeve në Tripoli, Miqati shprehu shqetësimin se kriza siriane mund të përhapet në Liban, ku tensionet kanë qenë të nxitura që nga revolta 15-mujore e sirianëve kundër pushtetit.
Politika libanezë është e ndarë në kampe pro-dhe anti-Asad.