Makarona me salçiçe

0
421

Përbërësit: 250 gr spageti 250 gr salçiçe Tradita Hako 2 lugë salcë domatesh 1 qepë mesatare e prerë hollë 1 karrotë e grirë hollë 2 thelpinj hudhër 3 lugë vaj kripë& piper borzilok 100 gr djath kaçkavall i grire

Përgatitja: Pritini salçiçet Tradita në copa të vogla. Ziejini në 2 filxhanë ujë të valuar për rreth 10 minuta. Në një tigan shtoni vajin dhe përzieni qepën, hudhrat dhe karrotën për rreth 5 minuta. Përgatitjen e tiganit e vendoseni në një tenxhere dhe shtoni salçiçet Tradita. Lëreni masën per 30 minuta në zjarr të ngadaltë. Ndërkohe zieni makaronat, pas përfundimit të zierjes kullojini dhe i përziejini me salcën e përgatitur. Shërbejini me djath kaçkavall të grirë dhe pak borzilok.