Receta për torte me kokos

Torta me kokos është njëra ndër ëmbëlsirat më të preferuara për shumë njerëz. Kjo ëmbëlsirë e lehtë për tu përgaditur mund të servohet për secilën kategori të mysafirëve.

Më poshtë gjeni recetën

Përbërësit:

5 ve

1 gotë sheqer

150 gr kokos

200 gr qokolad

1 lugë uje

250 ml ajkë e ëmbël(hopla)

Përgatitja:

Ndajmë të bardhat e vezëve dhe i rrahim me sheqer deri te formohet shkumë e fortë.I shtojme kokosin dhe e pjekim 20 minuta në 180*C.

Shkrijmë qokoladën me një lugë ujë në mikrovalë,të kuqt e vezëve i rrahim,ajkën e embël e rrahim me mikser dhe i përziejmë të gjitha bashkë.Këtë masë ia hedhim tortës së ftohur përmbi dhe e shtijmë në frigorifer deri të ftohet mirë.

Artikulli paraprak5 problemet që bananja i zgjidh më mirë se barnat
Artikulli vijuesKeni pika të bardha në fytyrë? Ja çfarë janë