Maqedoni: Sot skadon afati i krijimit të qeverisë

Sonte në mesnatë skadona fati i krijimit të qeverisë në Maqedoni, ku forca e parë politike VMRO-DPMNE nëse nuk arrin deri në orën 00:00 të krijojë qeverinë e re presidenti i republikës, ja kalon këtë të drejtë partisë së dytë LSDM së Zoran Zaev.

Nga ana tjetër BDI e Ali Ahmetit, ka deklaruar se sot në orën 14:00 do të fillojnë bisedimet për qeverinë e re, dhe kusht i panegociueshëm është , zyrtarizimi i gjuhës shqipe në Maqedoni, kusht këtë që vështirë ta pranojë kreu i VMRO-DPMNE Nikolla Gruevci.

Gjithsesi mbetet deri në mesnatë të shihet nëse Gruevci do të arrijë të siguojë shumicën në kuvend, dhe të lidh koalicion me DBI-në që të vazhdojnë me qeverinë e re./

Artikulli paraprakSalihaj: Liderët e shantazhueshëm, fatkeqësia e Kosovës
Artikulli vijuesAngela Merkel, shënjestra e re e Vladimir Putin: A do ketë fundin e Hillary-t?