Mbi 30 milionë telefona me NFC

Vitin e kaluar shumë telefona të mençur mobil të cilët mbështesin teknologjinë e pagesave mobile, NFC, janë lansuar në treg, dhe tani një raport i fundit thotë se kjo teknologji është duke u përdorur në shumë vende të botës.Sipas firmës së hulumtimeve, Berg Insight, më shumë se 30 milionë telefona të mençur mobil me NFC të integruar janë shpërndarë në tërë botën, një rritje kjo dramatike prej vitit të kaluar.

Në anën tjetër, Google e ka lëshuar shërbimin e saj të ri për pagesa, Google Wallet, ndërsa tani pritet që një gjë të tillë ta bëjë edhe Apple në versionin e ri të iPhone. / Telegrafi/kohaislame

Artikulli paraprakObesiteti, sëmundje e shekullit 21
Artikulli vijuesnano-SIM pa pagesë nga Apple?