Me 11 vota pro dhe 10 kundër, Rex Tillerson miratohet Sekretar amerikan i Shtetit

Rex Tillerson, chief executive officer of Exxon Mobile Corp., speaks at the 2012 CERAWEEK conference in Houston, Texas, U.S., on Friday, March 9, 2012. Exxon Mobil Corp. is moving toward the conclusion of an agreement to drill in the Russian Arctic, Tillerson said. Photographer: F. Carter Smith/Bloomberg via Getty Images

Komiteti i Senatit amerikan ka miratuar Rex Tillersonin Sekretar amerikan të Shtetit. 11 republikanë në senat votuan pro, ndërkohë që 10 demokratë votuan kundër miratimit të tij.

Demokratët ngritën shqetësimin e tyre lidhur me pikëpamjet e Tillerson për Rusinë e mbi të Drejtat e Njeriut. Mes tyre edhe senatori i Floridas, Marco Rubio, i cili pavarësisht këtyre dyshimeve, njoftoi të hënën se do të mbështesë kandidaturën.

Nëse Rubio do të kishte votuar kundër, kandidatura e Tillerson do të pësonte ngërç.

Megjithatë, thuhet se ky votim nuk është përfundimtar. Ai vetëm sa e ka çuar Tillerson drejt votimit nga senati i plotë.

Artikulli paraprakTelefonata e parë/ SHBA: Jemi të palëkundur për forcimin e NATO-s
Artikulli vijuesKush është Mike Pompeo, shefi i ri CIA-s