Merkel procedon kërkesën e Erdoganit

Qeveria gjermane i ka dhënë leje kërkesës turke për të lejuar ndjekjen e një komediani televiziv, i cili ka shkruar një poemë për presidentin turk Tayyip Erdogan.

Kështu ka thënë kancelarja gjermane Angela Merkel për AP.
Ankaraja ka qenë në kërkim të komedianit Jan Boehmermann, i cili u ndjek penalisht për fyerje të një kryetari të shtetit të huaj.

Boehmermann lexuar një poezi për televizionin ZDF të Gjermanisë dy javë më parë.

Artikulli paraprakDigjet një shtëpi dhe stallë e bagëtive në Broliq të Pejës
Artikulli vijuesPunëtorët e ElektroKosovës nesër protestojnë para Qeverisë