Mogherini në fillim të marsit do të vizitojë vendet e Ballkanit Perëndimor

Mogherini do të vizitojë Malin e Zi, Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Kosovën, Serbinë dhe Maqedoninë

Përfaqësuesja e Lartë për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Federica Mogherini nga 1 deri në 4 mars do të vizitojë Ballkanin Perëndimor, raporton Anadolu Agency (AA).

Siç njofton Delegacioni i BE-së në Podgoricë, Mogherini do të vizitojë Malin e Zi, Shqipërinë, Bosnjë dhe Hercegovinën, Kosovën, Serbinë dhe Maqedoninë.

Gjatë vizitës së saj në rajon, ajo do të takohet me autoritetet politike, duke përfshirë përfaqësues të qeverisë, partive politike dhe parlamenteve.

Për vizitën e saj, ajo do të informojë ministrat e jashtëm të BE-së në takimin e Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë më 6 mars.

Artikulli paraprakRaundi i katërt i bisedimeve të Gjenevës për Sirinë
Artikulli vijuesZgjedhjet në Serbi ‘bllokojnë’ dialogun